University of Cambridge > Talks.cam > Algebra and Representation Theory Seminar

Algebra and Representation Theory Seminar

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

The Algebra and Representation Theory Seminar normally meets at 4.30pm on Wednesdays in Room MR12 . Tea will be available before the seminars in the Common Room C. For further information contact Chris Brookes.

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: Christopher Brookes; HoD Secretary, DPMMS. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

0 upcoming talks and 249 talks in the archive.

Character levels and character bounds

UserPham Tiep (Rutgers).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:30-17:30

Some exotic tensor categories in prime characteristic.

UserDavid Benson (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:30-17:30

Representations and subgroups of SL(4), with applications to physics

UserRobert Wilson (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:30-17:30

Biset functors for categories

UserPeter Webb (Minnesota).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:30-17:30

Higher local constants, local global principles and the Langlands correspondence for GL(n)

UserGuy Henniart (Paris-Sud).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:30-17:30

Dimension series and homotopy groups of spheres

UserLaurent Bartholdi (Göttingen, Lyon).

HouseMR12.

ClockThursday 19 December 2019, 14:00-15:00

Presentations for Brin’s higher-dimensional Thompson groups nV

UserMartyn Quick (St Andrews).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 December 2019, 16:30-17:30

Leavitt path algebras and Thompson groups for graphs of groups

UserRichard Freeland.

HouseMR12.

ClockWednesday 27 November 2019, 16:30-17:30

Total positivity is a quantum phenomenon: the grassmannian case

UserStephane Launois (Kent).

HouseMR12.

ClockWednesday 20 November 2019, 16:30-17:30

Representations of reduced enveloping algebras for gl_n and restricted Yangians

UserSimon Goodwin (Birmingham).

HouseMR12.

ClockWednesday 13 November 2019, 16:30-17:30

Twisted equivariant D-modules on rigid analytic spaces

UserRichard Mathers (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 06 November 2019, 16:30-17:30

Decomposable Specht modules for Hecke algebras

UserLouise Sutton (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 23 October 2019, 16:30-17:30

Weakly holonomic D-modules on rigid analytic spaces

UserAndreas Bode.

HouseMR12.

ClockWednesday 16 October 2019, 16:30-17:30

Finiteness properties of simple groups

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserRachel Skipper (Göttingen).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 16:00-17:00

Constructing a Hecke algebra for Thompson's group V

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserRichard Freeland (Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 15:15-15:45

Regular Irrational Subdivisions and Common Refinements

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserNick Winstone (Royal Holloway.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 14:30-15:00

The family of Richard Thompson's Groups: something for (almost) everyone

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserBrita Nucinkis (Royal Holloway),.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 13:00-14:00

Affinoid Duflo theorem for primitive ideals with trivial central character

UserIoan Stanciu (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 15 May 2019, 16:30-17:30

On depth and the local Langlands correspondence

UserRoger Plymen (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 May 2019, 16:30-17:30

Linear characters of Sylow subgroups of the symmetric group

UserStacey Law.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 May 2019, 16:30-17:30

Indecomposable tilting modules for the blob algebra

UserAmit Hazi.

HouseMR12.

ClockWednesday 13 February 2019, 16:30-17:30

A Beilinson-Bernstein Theorem for p-adic analytic quantum groups

UserNicolas Dupré.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 November 2018, 16:30-17:30

On groups of finite upper rank

UserDan Segal (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:30-17:30

A Proper Mapping Theorem for coadmissible D-cap-modules

UserAndreas Bode (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:30-17:30

Partition algebras and Deligne's category Rep(S_t)

UserStuart Martin.

HouseMR12.

ClockWednesday 31 October 2018, 16:30-17:30

Chain conditions in the enveloping algebra of the Witt algebra

UserSusan Sierra (Edinburgh).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 October 2018, 16:30-17:30

A counterexample to the first Zassenhaus conjecture

UserFlorian Eisele (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:30-17:30

The ideal structure of solvable Iwasawa algebras

UserAdam Jones (Oxford) .

HouseMR12.

ClockWednesday 10 October 2018, 16:30-17:30

Milnor fiber complexes and some representations

UserAlexander Miller (Vienna).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 May 2018, 16:30-17:30

On a theory of Dirac operators for rational Cherednik algebras

UserMarcelo De Martino (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 02 May 2018, 16:30-17:30

The Saxl graph of a permutation group

UserTim Burness (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:30-17:30

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:30-17:30

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:30-17:30

Basic Sets and Perfect Isometries

UserJean-Baptiste Gramain (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:30-17:30

Flatness and Completion Revisited

UserAmnon Yekuteli (Ben Gurion).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:30-17:30

What has diagrammatic representation theory ever done for us?

UserChris Bowman (Kent).

HouseMR12.

ClockWednesday 31 January 2018, 16:30-17:30

Classifying the irreducible 2-modular modules of alternating groups and their double covers

UserJohn Murray (Maynooth).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 January 2018, 16:30-17:30

The rationality of blocks of quasi-simple finite groups

UserNiamh Farrell (Kaiserslautern).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 November 2017, 16:30-17:30

Reduction of cuspidal characters of finite reductive groups

UserOlivier Dudas (Paris).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 November 2017, 16:30-17:30

New families of decomposable Specht modules

UserHaralampos Geranios (York).

HouseMR12.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:30-17:30

Weight 2 blocks of double covers of symmetric groups

UserMatt Fayers (Queen Mary London).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:30-17:30

Graded Lie algebras and representations of p-adic groups

UserBeth Romano.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 November 2017, 16:30-17:30

Representations of pseudo-reductive groups

UserDavid Stewart (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:30-17:30

Action of automorphisms on irreducible characters of symplectic groups

UserJay Taylor (Arizona).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 June 2017, 16:30-17:30

Amenability, cellular automata and group-graded rings

UserPeter Kropholler (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 June 2017, 16:30-17:30

Expanders, Beauville surfaces and buildings

UserAlina Vdovina (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 31 May 2017, 16:30-17:30

Generalizations of self-reciprocal polynomials

UserSandro Mattarei (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:30-17:30

RoCK blocks

UserMichael Livesey (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 May 2017, 16:30-17:30

Dualizing Complexes in the Noncommutative Arithmetic Context

UserRishi Vyas (Ben-Gurion).

HouseMR12.

ClockWednesday 03 May 2017, 16:30-17:30

Vanishing Class Sizes

UserRachel Camina.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 March 2017, 16:30-17:30

Plethysms: permutations, polynomial representations and Schur functions

UserMark Wildon (Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockWednesday 01 March 2017, 16:30-17:30

Modular representations of p-adic groups and the Jacquet—Langlands correspondence

UserShaun Stevens (UEA).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 February 2017, 16:30-17:30

Partial linear spaces with symmetry

UserJoanna Fawcett.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 February 2017, 16:30-17:30

Characters of odd degree of symmetric groups

UserEugenio Giannelli.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 February 2017, 16:30-17:30

Quantum character varieties and the double affine Hecke algebra

UserDavid Jordan (Edinburgh).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 January 2017, 16:30-17:30

The profinite topology on groups

UserPavel Zalesski (Brasilia).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 November 2016, 16:30-17:30

Prime ideals in Iwasawa algebras

UserSimon Wadsley.

HouseMR12.

ClockWednesday 23 November 2016, 16:30-17:30

Invariants of maximal tori of Chevalley groups in some of their representations

UserAlexandre Zalesski (UEA).

HouseMR12.

ClockWednesday 16 November 2016, 16:30-17:30

The pre-duals of measuring co-algebras and co-modules

UserMarjorie Batchelor.

HouseMR12.

ClockWednesday 09 November 2016, 16:30-17:30

no talk

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 02 November 2016, 16:30-17:30

On branch groups

UserAnitha Thillaisundaram (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 October 2016, 16:30-17:30

Derived localisation of algebras and modules

UserJoseph Chuang (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 October 2016, 16:30-17:30

Canonical dimension estimates for p-adic Lie groups

UserChristian Johansson.

HouseMR12.

ClockWednesday 12 October 2016, 16:30-17:30

A theory of the b-function in positive characteristic

UserThomas Bitoun (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 February 2016, 16:30-17:30

The catenarity problem in virtually nilpotent mod-p Iwasawa algebras

UserBilly Woods, Oxford.

HouseMR12.

ClockWednesday 02 December 2015, 16:30-17:30

A proof of De Concini-Kac-Procesi conjecture and Lusztig's partition

UserAlexey Sevastyanov, Aberdeen.

HouseMR12.

ClockWednesday 25 November 2015, 16:30-17:30

Modular representations of gl_n

UserSimon Goodwin, Birmingham.

HouseMR12.

ClockWednesday 18 November 2015, 16:30-17:30

Character Values of Finite Reductive Groups at Unipotent Elements

UserJay Taylor, Padova.

HouseMR12.

ClockWednesday 11 November 2015, 16:30-17:30

New presentations for R. Thompson’s group V

UserMartyn Quick, University of St Andrews.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 November 2015, 16:30-17:30

Balanced semisimple filtrations for tilting modules

UserAmit Hazi (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 October 2015, 16:30-17:30

Title to be confirmed

UserLewis Topley, Padova.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 October 2015, 16:30-17:30

Endotrivial modules

UserNadia Mazza, Lancaster.

HouseMR12.

ClockWednesday 14 October 2015, 16:30-17:30

The Jacobson-Morozov Theorem and Complete Reduciblity of Lie subalgebras

UserAdam Thomas, University of Cambridge.

HouseMR12.

ClockWednesday 27 May 2015, 16:30-17:30

Higher preprojective algebras and superpotentials

UserJoe Grant, UEA.

HouseMR12.

ClockWednesday 20 May 2015, 16:30-17:30

Invariant forms on minuscule representations

UserRichard Green (University of Colorado Boulder).

HouseMR12.

ClockWednesday 13 May 2015, 16:00-17:00

Mirabolic D-modules

UserGwyn Bellamy, University of Glasgow.

HouseMR12.

ClockWednesday 06 May 2015, 16:30-17:30

Recognising abelian Sylow subgroups in finite groups

UserJulian Brough ( University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 April 2015, 16:30-17:30

The homological coloured sl3 invariant

UserLouis-Hadrien Robert, University of Hamburg.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2015, 16:30-17:30

Garnir relations and Dyck tilings

UserMatt Fayers, QMUL.

HouseMR12.

ClockWednesday 25 February 2015, 16:30-17:30

The graded representation theory of the symmetric group and dominated homomorphisms

UserLiron Speyer, QMUL.

HouseMR12.

ClockWednesday 18 February 2015, 16:30-17:30

Kashiwara's Theorem for D-cap modules on rigid analytic spaces

UserKonstantin Ardakov, University of Oxford.

HouseMR12.

ClockWednesday 11 February 2015, 16:30-17:30

Isomorphisms of affine Schur algebras

UserVanessa Miemietz, UEA.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 February 2015, 16:30-17:30

Seminormal representations of the partition algebras

UserJohn Enyang, City University.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 January 2015, 16:30-17:30

Character degree graphs of solvable groups

UserEmanuele Pacifici.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 January 2015, 16:30-17:30

Nonholonomic simple modules over enveloping algebras

UserSeverino Collier Coutinho, Instituto de Matemática-UFRJ.

HouseMR12.

ClockTuesday 13 January 2015, 16:30-17:30

Noether's bound for finite group actions

UserPal Hegedus, Central European University.

HouseMR12.

ClockWednesday 03 December 2014, 16:30-17:30

Simple groups which are almost of Lie type

UserChris Parker, University of Birmingham.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 November 2014, 16:30-17:30

Invariants of Specht Modules

UserHaralampos Geranios, University of York.

HouseMR12.

ClockWednesday 19 November 2014, 16:30-17:30

Classifying maximal subalgebras of exceptional Lie algebras over fields of good characteristic

UserAlexander Premet, University of Manchester.

HouseMR12.

ClockWednesday 12 November 2014, 16:30-17:30

Coloured Kac-Moody algebras

UserAlexandre Bouayad (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 November 2014, 16:30-17:30

New Uniform Diameter Bounds in Pro-p Groups

UserHenry Bradford, University of Oxford.

HouseMR12.

ClockWednesday 29 October 2014, 16:30-17:30

Representation theory of diagram algebras

UserOliver King, Leeds University.

HouseMR12.

ClockWednesday 22 October 2014, 16:30-17:30

How to make E8 gravy with an OXO cube

UserRob Wilson, QMUL.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 October 2014, 16:30-17:30

Veronesean representations of Moufang planes

UserJeroen Schillewaert, Imperial College London.

HouseMR12.

ClockWednesday 08 October 2014, 16:30-17:30

Orbit-coherence in permutation groups

UserJohn Britnell, Imperial College.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 June 2014, 16:30-17:30

Title to be confirmed

UserJohn Britnell, Imperial College.

HouseMR12.

ClockMonday 02 June 2014, 16:30-17:30

Arithmetic D-modules and locally analytic representations

UserTobias Schmidt, Universität Münster.

HouseMR12.

ClockWednesday 14 May 2014, 16:30-17:30

A Rational Hilbert-Mumford Theorem

UserMichael Bate, University of York.

HouseMR12.

ClockWednesday 07 May 2014, 16:45-17:45

Word maps on finite groups

UserMartin Liebeck, Imperial College.

HouseMR12.

ClockWednesday 07 May 2014, 15:45-16:45

Maximal subgroups of exceptional groups of Lie type

UserDavid Craven, University of Birmingham.

HouseMR12.

ClockWednesday 30 April 2014, 16:30-17:30

Generating finite classical groups by elements with large fixed point spaces

UserCheryl Praeger, University of Western Australia.

HouseMR12.

ClockWednesday 12 March 2014, 16:30-17:30

Conjugacy classes in congruence quotients of Chevalley groups

UserPirita Paajanen, University of Helsinki.

HouseMR12.

ClockWednesday 05 March 2014, 16:30-17:30

Regular orbits of Sym(n) and Alt(n) on irreducible representations

UserJoanna Fawcett, University of Western Australia.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 February 2014, 16:30-17:30

Singularities in nullcones of exceptional Lie algebras

UserPaul Levy, Lancaster.

HouseMR12.

ClockWednesday 19 February 2014, 15:00-16:00

Categorical cell decompositions of quantum symplectic varieties

UserKevin McGerty, University of Oxford.

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2014, 16:30-17:30

Temperley-Lieb algebras and diagram algebras

UserAlison Parker, University of Leeds.

HouseMR12.

ClockWednesday 29 January 2014, 16:30-17:30

The partition algebra and the Kronecker coefficients

UserChris Bowman, City University.

HouseMR12.

ClockWednesday 22 January 2014, 16:30-17:30

Conjugacy classes and related topics

UserSouth England Profinite Groups Meeting.

HouseMR12.

ClockFriday 13 December 2013, 12:00-17:00

The Ext algebra of a Brauer graph algebra

UserNicole Snashall, Leicester.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 December 2013, 16:30-17:30

Finite subgroups of the Nottingham group and Katz-Gabber covers

UserPeter Symonds (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 20 November 2013, 16:30-17:30

The local structure of G-varieties

UserBen Martin (Auckland).

HouseMR12.

ClockWednesday 13 November 2013, 16:30-17:30

Verma modules for Iwasawa algebras are faithful

UserSimon Wadsley.

HouseMR12.

ClockWednesday 06 November 2013, 16:30-17:30

Pyber's base size conjecture

UserTim Burness (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 October 2013, 16:30-17:30

Irreducible subgroups of algebraic groups

UserAdam Thomas (Imperial).

HouseMR12.

ClockWednesday 23 October 2013, 16:30-17:30

Poisson and Hochschild cohomology and the semiclassical limit

UserMatthew Towers (Kent).

HouseMR12.

ClockWednesday 16 October 2013, 16:30-17:30

The geometries of the Freudenthal-Tits magic square

UserJeroen Schillewaert (Imperial).

HouseMR12.

ClockWednesday 15 May 2013, 16:30-17:30

Bounding cohomology

UserDavid Stewart.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 May 2013, 16:30-17:30

Open problems

Part of a South England profinite groups meeting

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockFriday 22 March 2013, 16:30-16:45

Applications of Pink's theorem to the study of linear pro-p groups over local fields of positive characteristic

Third talk of a South England profinite groups meeting

UserYiftach Barnea (Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockFriday 22 March 2013, 15:30-16:30

On the representation and subgroup growth of F_p[[t]]-analytic profinite groups

Second talk of a South England profinite groups meeting

UserAndrei Jaikin-Zapirain (Madrid).

HouseMR12.

ClockFriday 22 March 2013, 14:00-15:00

Analytic pro-p groups over pro-p domains - an introduction

First talk of a South England profinite groups meeting

UserBen Klopsch (Magdeburg and Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockFriday 22 March 2013, 12:00-13:00

Permutations and polynomial factorisation

UserCheryl Praeger (U of Western Australia).

HouseMR12.

ClockWednesday 20 March 2013, 16:30-17:30

Euler characteristics of soluble Iwasawa algebras

UserJon Nelson.

HouseMR12.

ClockWednesday 13 March 2013, 16:30-17:30

Small cancellation

UserRichard Parker.

HouseMR12.

ClockWednesday 06 March 2013, 16:30-17:30

Synchronization and graph endomorphisms

UserPeter Cameron (Queen Mary).

HouseMR12.

ClockWednesday 27 February 2013, 16:30-17:30

Chevalley restriction theorem for vector-valued functions on quantum groups

UserMartina Balagovic (York).

HouseMR12.

ClockWednesday 20 February 2013, 16:30-17:30

Deflating characters of symmetric groups and Foulkes' Conjecture

UserRowena Paget (Kent).

HouseMR12.

ClockWednesday 13 February 2013, 16:30-17:30

Association schemes, permutation groups and their products

UserRosemary Bailey (Queen Mary).

HouseMR12.

ClockWednesday 06 February 2013, 16:30-17:30

HNN extensions and linear groups

UserJack Button.

HouseMR12.

ClockWednesday 30 January 2013, 16:30-17:30

From total positivity to quantum algebras

UserStephane Launois (Kent).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 November 2012, 16:30-17:30

Tilings for symmetric groups

UserJoe Chuang (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 November 2012, 16:30-17:30

Regularisation, homomorphisms and irreducible Specht modules

UserMatthew Fayers (Queen Mary).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 November 2012, 16:30-17:30

Residual deficiency and one relator quotients of triangle groups

UserMariano Zeron-Medina.

HouseMR12.

ClockWednesday 31 October 2012, 16:30-17:30

A closed formula for the Kronecker coefficients

UserMaud De Visscher (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 October 2012, 16:30-17:30

Cohomological finiteness conditions for generalised Thompson groups

UserBrita Nucinkis (Southampton and Royal Holloway) .

HouseMR12.

ClockWednesday 10 October 2012, 16:30-17:30

Permutation groups and regular semigroups

UserPeter Cameron (QMUL).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 May 2012, 16:30-17:30

Injective Resolutions and Noetherian Rings

UserRishi Vyas.

HouseMR12.

ClockWednesday 23 May 2012, 16:30-17:30

Platonic polygonal complexes

UserIan Leary (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 16 May 2012, 16:30-17:30

Beauville surfaces and groups

UserGareth Jones (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 02 May 2012, 16:30-17:30

Automorphisms of free groups, hairy graphs and modular forms

UserKaren Vogtmann (Cornell).

HouseMR15.

ClockTuesday 07 February 2012, 17:00-18:00

Characters of the conjugation actions of simple groups

UserJan Saxl.

HouseMR12.

ClockWednesday 30 November 2011, 16:30-17:30

Some recent progress in algebraic group representations

UserLen Scott (Virginia).

HouseMR12.

ClockWednesday 23 November 2011, 16:30-17:30

Cluster tilting in type A infinity

UserPeter Jorgensen (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 16 November 2011, 16:30-17:30

Lie superalgebras and character formulas

UserUrmie Ray (Reims).

HouseMR12.

ClockWednesday 09 November 2011, 16:30-17:30

Multiplicity-free representations of the classical groups

UserJohn van Bon (Calabria).

HouseMR12.

ClockWednesday 02 November 2011, 16:30-17:30

Bases for primitive diagonal groups

UserJoanna Fawcett.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 October 2011, 16:30-17:30

The quickest introduction to the Monster

***Note the time.***

UserJohn Conway (Princeton).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 October 2011, 17:00-18:00

On Oliver's p-group conjecture

UserDavid Green (Jena).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 October 2011, 16:30-17:30

Algorithms for matrix groups over infinite fields

Note the new time***

UserEamonn O'Brien (Auckland).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 October 2011, 16:00-17:00

Algorithms for matrix groups over infinite fields

UserEamonn O'Brien (Auckland).

HouseMR12.

ClockTuesday 13 September 2011, 16:30-17:30

Abstract quotients of compact groups

UserDan Segal (Oxford).

HouseMR14.

ClockWednesday 22 June 2011, 16:30-17:30

Open problems in Iwasawa algebras

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR5.

ClockTuesday 21 June 2011, 16:30-17:00

Simple modules over the rational Iwasawa algebra in the semisimple case

UserKonstantin Ardakov (Nottingham).

HouseMR5.

ClockTuesday 21 June 2011, 15:15-16:15

How we use Iwasawa algebras in number theory

UserChristian Wuthrich (Nottingham).

HouseMR5.

ClockTuesday 21 June 2011, 14:00-15:00

Introduction to Iwasawa algebras

UserSimon Wadsley.

HouseMR5.

ClockTuesday 21 June 2011, 12:00-13:00

Generation and random generation: from simple groups to maximal subgroups

UserTim Burness (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 June 2011, 16:30-17:30

No Seminar

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 June 2011, 16:30-17:30

Higher order Fourier Analysis

UserBalasz Szegedy (Toronto and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 May 2011, 16:30-17:30

BSO_2n as an extension of BO_2n by BSp_2n

UserRebecca Field (James Madison University).

HouseMR12.

ClockWednesday 18 May 2011, 16:30-17:30

Some Finite Groups associated to the zeta function

UserJohn Thompson.

HouseMR12.

ClockWednesday 11 May 2011, 16:30-17:30

Bounding the residual finiteness of free groups

Note the non-standard time and venue

UserMartin Kassabov (Southampton).

HouseMR5.

ClockWednesday 04 May 2011, 14:45-16:00

Sieve methods in group theory

UserAlex Lubotzky (Hebrew University).

HouseMR12.

ClockWednesday 27 April 2011, 16:30-17:30

Iwasawa algebras and D-modules

UserSimon Wadsley.

HouseMR15.

ClockWednesday 16 March 2011, 16:30-17:30

Generalized spin representations

UserGuntram Hainke (Birmingham).

HouseMR15.

ClockWednesday 09 March 2011, 16:30-17:30

On the Hopf Schur group of a field

UserEhud Meir (Newton Institute).

HouseMR15.

ClockWednesday 02 March 2011, 16:30-17:30

Consecutive patterns in words, permutations and in trees

UserVladimir Dotsenko (Trinity, Dublin).

HouseMR15.

ClockWednesday 23 February 2011, 16:30-17:30

On the residual finiteness of outer automorphism groups

UserAshot Minasyan (Southampton).

HouseMR15.

ClockWednesday 16 February 2011, 16:30-17:30

Adams operations on the Green ring of a finite group

UserMarianne Johnson (Manchester).

HouseMR15.

ClockWednesday 09 February 2011, 16:30-17:30

Generators and relations for Soergel bimodules

UserGeordie Williamson (Oxford).

HouseMR15.

ClockWednesday 02 February 2011, 16:30-17:30

The concept of p-deficiency and its applications

UserAnitha Thillaisundaram.

HouseMR15.

ClockWednesday 26 January 2011, 16:30-17:30

The integral homology of the automorphism group of a free product

UserJames Griffin.

HouseMR12.

ClockWednesday 01 December 2010, 16:30-17:30

Delta-filtered modules and nilpotent orbits of a parabolic subgroup in O_n

UserAlison Parker (Leeds).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 November 2010, 16:30-17:30

Landrock's Lemma for Cellular Algebras and BGG Algebras

UserChris Bowman.

HouseMR12.

ClockWednesday 17 November 2010, 16:30-17:30

Homological finiteness Bredon properties for groups

UserDesi Kochloukova (IMECC, UNICAMP).

HouseMR12.

ClockWednesday 10 November 2010, 16:30-17:30

Embedding theorems for tree-free groups

UserIan Chiswell (QMW).

HouseMR12.

ClockWednesday 03 November 2010, 16:30-17:30

Product decompositions of finite simple groups

UserNikolay Nikolov (Imperial College).

HouseMR12.

ClockWednesday 27 October 2010, 16:30-17:30

Suzuki groups as expanders

UserBen Green.

HouseMR12.

ClockWednesday 20 October 2010, 16:30-17:30

Generating a group by coset representatives

UserPeter Cameron (QMW).

HouseMR12.

ClockWednesday 13 October 2010, 16:30-17:30

Computing nilpotent and unipotent canonical forms: a symmetric approach

UserMatthew Clarke.

HouseMR12.

ClockWednesday 09 June 2010, 16:30-17:30

Quantized enveloping algebras via finite dimensional algebras

UserSteve Doty (Loyola).

HouseMR12.

ClockWednesday 02 June 2010, 16:30-17:30

No seminar

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 May 2010, 16:30-17:30

Harder's reduction theory for S-arithmetic groups over global function fields

UserRalf Gramlich (Birmingham).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 May 2010, 16:30-17:30

Minimal Fusion Systems

UserEllen Henke (Birmingham).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 May 2010, 16:30-17:30

The Gelfand-Kirilov conjecture for simple Lie algebras and related problems

UserSasha Premet (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 April 2010, 16:30-17:30

Kazhdan--Lusztig cells and unipotent classes

UserMeinolf Geck (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 10 March 2010, 16:30-17:30

The word problem for groups that are orderable

UserVasily Bludov (Irkutsk).

HouseMR12.

ClockWednesday 03 March 2010, 16:30-17:30

Archaeology of unipotent radicals

UserDavid Stewart (Imperial College).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 February 2010, 16:30-17:30

Growth results for linear algebraic groups

UserNick Gill (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 February 2010, 16:30-17:30

Multiplicity-free characters of the finite classical groups

UserNick Inglis.

HouseMR12.

ClockWednesday 10 February 2010, 16:30-17:30

Locally s-transitive groups

UserJohn van Bon (Calabria).

HouseMR12.

ClockWednesday 03 February 2010, 16:30-17:30

Majorama representations of groups

UserSasha Ivanov (Imperial College).

HouseMR12.

ClockWednesday 27 January 2010, 16:30-17:30

SL(2,Z) , Dirichlet Series and the zeta function

UserJohn Thompson.

HouseMR12.

ClockWednesday 20 January 2010, 16:30-17:30

Triangle generation and rigidity for simple groups

UserMartin Liebeck (Imperial College).

HouseMR12.

ClockWednesday 02 December 2009, 16:30-17:30

Extremal elements in Lie algebras and 3-transpositions

UserHans Cuypers (Eindhoven).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 November 2009, 16:30-17:30

The McKay conjecture and Brauer's induction theorem

UserAnton Evseev.

HouseMR12.

ClockWednesday 18 November 2009, 16:30-17:30

Representation zeta functions of compact p-adic Lie groups and arithmetic groups

UserBenjamin Klopsch (Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockWednesday 11 November 2009, 16:30-17:30

No seminar

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 04 November 2009, 16:30-17:30

Ultraproducts and the Atiyah conjecture

UserPeter Linnell (Virginia Tech).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 October 2009, 16:30-17:30

Octonions and the Leech lattice

UserRob Wilson (QMW).

HouseMR12.

ClockWednesday 21 October 2009, 16:30-17:30

The Virasoro algebra and finite simple groups

UserJohn Duncan.

HouseMR12.

ClockWednesday 14 October 2009, 16:30-17:30

$\zeta$-reversible profinite groups of rank two

UserErika Damian (UEA).

HouseMR12.

ClockWednesday 03 June 2009, 16:30-17:30

Character degrees and local structure of finite groups

UserPH Tiep (Arizona and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 20 May 2009, 16:30-17:30

Khovanov's diagram algebra and Grassmannians

UserJon Brundan (Oregon and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 06 May 2009, 16:30-17:30

Presentations of finite groups and cohomology

UserBob Guralnick (USC and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 April 2009, 16:30-17:30

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockSaturday 11 April 2009, 16:00-17:00

Brauer and Lusztig

UserMichel Broue' (Paris and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2009, 16:30-17:30

Unipotent and nilpotent elements in classical groups

UserGary Seitz (Oregon and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 February 2009, 16:30-17:30

Descendant-homogeneous digraphs

UserDaniela Amato.

HouseMR12.

ClockWednesday 18 February 2009, 16:30-17:30

Revisiting the classification of the finite simple group

UserSteve Smith (UIC and Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 11 February 2009, 16:30-17:30

General theory of Specht modules for Hecke algebras

UserMeinolf Geck (Aberdeen and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 February 2009, 16:30-17:30

Two boundary Braid groups, Hecke algebras and tantalizer algebras

UserArun Ram (Melbourne and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 January 2009, 16:30-17:30

Higher level Schur - Weyl duality

UserSasha Kleshchev (Oregon and INI).

HouseMR12.

ClockWednesday 21 January 2009, 16:30-17:30

Classification results in the theory of buildings, II

UserRichard Weiss (Tufts).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 November 2008, 16:30-17:30

Classification results in the theory of buildings

UserRichard Weiss (Tufts).

HouseMR2.

ClockTuesday 25 November 2008, 17:00-18:00

The Hughes problem 50 years on

UserMike Vaughan-Lee (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 November 2008, 16:30-17:30

Classifying reducible Specht modules

UserSinead Lyle (East Anglia).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 November 2008, 16:30-17:30

Frobenius algebras and surfaces

UserJoe Chuang (City University).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 November 2008, 16:30-17:30

Imprimitive irreducible representations of groups of Lie type

UserKay Magaard (Birmingham).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 October 2008, 16:30-17:30

Groups and graphs: applications of quasirandomness

UserLaci Pyber (Renyi Institute, Budapest).

HouseMR12.

ClockTuesday 21 October 2008, 16:30-17:30

SL(2,Z) and Dirichlet Series

UserJohn Thompson.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 October 2008, 16:30-17:30

Applications of the classification of 2-groups by coclass

UserDoerte Feichtenschlager.

HouseMR12.

ClockFriday 11 July 2008, 17:00-17:15

Towards a classification of p-groups of maximal class using periodicity

UserHeiko Dietrich.

HouseMR12.

ClockFriday 11 July 2008, 16:45-17:00

Zeta functions of the coclass trees

UserPirita Paajanen.

HouseMR12.

ClockFriday 11 July 2008, 15:30-16:15

Narrow graded Lie algebras

UserSandro Mattarei.

HouseMR12.

ClockFriday 11 July 2008, 14:00-15:00

On the classification of p-groups by coclass: results and open problems

UserBettina Eick.

HouseMR12.

ClockFriday 11 July 2008, 12:00-13:00

Classification of finite p-groups by coclass and beyond: introductory talk

UserBenjamin Klopsch.

HouseMR12.

ClockFriday 11 July 2008, 11:00-11:30

Isoperimetric functions and Bestvina-Brady groups

UserWill Dison (Imperial).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 June 2008, 16:30-17:30

The Ore conjecture

UserMartin Liebeck (Imperial).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 May 2008, 16:30-17:30

Set-theoretic solutions of the Yang-Baxter Equation

UserTatiana Gateva-Ivanova (Bulgarian Academy of Sciences).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 May 2008, 16:30-17:30

Hochschild Cohomology and support varieties

UserNicole Snashall (Leicester).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 March 2008, 16:30-17:30

The blocks of the Brauer algebra

UserAnton Cox (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 March 2008, 16:30-17:30

Quantum tori and Morita equivalence

UserLionel Richard (Edinburgh).

HouseMR12.

ClockWednesday 27 February 2008, 16:30-17:30

Solubility criteria for finite groups

UserJohn Wilson (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 20 February 2008, 16:30-17:30

Some model-theoretic classes of permutation groups

UserDugald Macpherson (Leeds).

HouseMR12.

ClockWednesday 28 November 2007, 16:30-17:30

Normal subgroups of the multiplicative group of a finite dimensional division algebra, and valuations

UserAndrei Rapinchuk (Virginia).

HouseMR12.

ClockWednesday 21 November 2007, 16:30-17:30

Presentation invariants of groups

UserMichael Tweedale (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 November 2007, 16:30-17:30

Principal series types for p-adic general linear groups

UserPeter Campbell (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 November 2007, 16:30-17:30

Non-commutative Dunkl operators

UserDr Yuri Bazlov (Warwick).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 October 2007, 16:30-17:30

Counting conjugacy classes in parabolic subgroups of general linear groups

UserAnton Evseev (Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 October 2007, 16:30-17:30

Classification of maximal graded subalgebras of affine Kac-Moody algebras

UserDr Y Barnea (Royal Holloway).

HouseMR12.

ClockWednesday 10 October 2007, 16:30-17:30

The orbit category and Alperin's conjecture

UserProfessor Peter Webb (Minnesota).

HouseMR2.

ClockWednesday 06 June 2007, 16:30-17:30

Character correspondences and the Alperin-McKay conjecture

UserDr Charles Eaton (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 23 May 2007, 16:30-17:30

Quantum Groups and the Frobenius map

UserDr K R McGerty (Imperial).

HouseMR12.

ClockWednesday 16 May 2007, 16:30-17:30

Constructing quantised enveloping algebras via finite dimensional algebras

UserProfessor Stephen Doty (Loyala, Chicago).

HouseMR12.

ClockWednesday 09 May 2007, 16:30-17:30

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2020 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity