University of Cambridge > Talks.cam > DPMMS Pure Maths Seminar

DPMMS Pure Maths Seminar

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

An experimental list which may eventually include all Pure Maths Seminar organised by DPMMS . For now please see http://www.dpmms.cam.ac.uk/seminars/ as well.

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: HoD Secretary, DPMMS; D. Finucane; erm1001; Deryck Thake; pe278. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

0 upcoming talks and 2340 talks in the archive: show all (slow!).

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserEoghan McDowell, Royal Holloway, University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 29 May 2020, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserVeronica Fantini, SISSA.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 May 2020, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserTed Jones-Healey, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 01 May 2020, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserYunxi Shi, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 April 2020, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Faithfulness of highest weight modules for Iwasawa algebras

UserStephen Mann, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 13 March 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Sparse minors in graphs

UserMatthew Wales (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 12 March 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

On plectic conjectures in positive and mixed characteristic

UserMatteo Tamiozzo (Imperial College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Several approaches to Kazhdan-Lusztig theory

UserAmy Zhu, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 March 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Rank-Based Independence Testing in Near Linear Time

UserChaim Even-Zohar (Turing Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 05 March 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Character levels and character bounds

UserPham Tiep (Rutgers).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Trisections and the Thom conjecture - CANCELLED

UserPeter Lambert-Cole, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A tropical and logarithmic study of Milnor fibers

UserPatrick Popescu-Pampu (Lille).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

On the diameters of p-groups

UserHenry Bradford, University of Cambridge.

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 04 March 2020, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Joint distribution of spins and applications

UserDjordjo Milovic (University College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

K-Stability and weighted K-stability

UserEveline Legendre, Institut de Mathématiques de Toulouse.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 26 February 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Conformal dimension of fractal percolation

UserVille Suomala (University of Oulu).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 26 February 2020, 13:45-14:45

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

D-modules on singular varieties

UserHaiping Yang, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Hamilton cycles in highly symmetric graphs

UserTorsten Mutze (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 20 February 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Some exotic tensor categories in prime characteristic.

UserDavid Benson (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An arithmetic count of rational plane curves

UserKirsten Wickelgren, Duke.

HouseMR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The KKP conjecture for minimal adjoint orbits

UserElizabeth Gasparim, Antogafasta.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

On the size of subsets of F_p^n without p distinct elements summing to zero

UserLisa Sauermann (Stanford University).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 19 February 2020, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

On some unlikely intersections for values and orbits of rational functions

UserAlina Ostafe (The University of New South Wales).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Kazhdan-Lusztig Positivity Conjectures - The Algebraic Viewpoint

UserRobert Spencer, University of Cambridge.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 14 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Dense induced bipartite subgraphs in triangle-free graphs

UserShoham Letzter (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 13 February 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations and subgroups of SL(4), with applications to physics

UserRobert Wilson (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Recent progress on the Fried conjecture

UserViet Dang, Lyon.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry of the double ramification cycle

UserDavid Holmes, Leiden University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On a generalization of Perrin-Riou's conjecture on Kato's zeta elements

UserTakamichi Sano (Osaka City University and King's College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

D-ultrafilter monads

UserLurdes Sousa (CMUC, University of Coimbra & IP Viseu).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Saturated fusion Systems on a Sylow p-subgroup of a rank 2 Lie Type Group

UserMartin Van Beek, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Graphs with forbidden induced subgraphs

UserAlex Scott (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 06 February 2020, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Biset functors for categories

UserPeter Webb (Minnesota).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonant spaces for volume preserving Anosov flows

UserGabriel Paternain, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Base loci of big and nef line bundles on irreducible symplectic varieties

UserUlrike Rieß, ETH Zürich.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Twisted orbital integrals and irreducible components of affine Deligne-Lusztig varieties

UserRong Zhou (Imperial College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Characterizing weakly Schreier extensions of monoids

UserPeter Faul (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variations on Gehring’s lemma

UserOlli Saari (Univ. of Bonn).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 February 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Inequalities on projected volumes

UserZarko Randelovic (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 30 January 2020, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Exterior algebras and local mirror symmetry

UserJack Smith, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 January 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Distribution of Hecke eigenvalues

UserJasmin Matz (University of Copenhagen).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Finite primitive groups

UserBen Stratford, University of Warwick .

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Stable isoperimetry in lattice-like graphs

UserBen Barber (University of Manchester).

HouseMR12.

ClockThursday 23 January 2020, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Higher local constants, local global principles, and the Langlands correspondence for GL(n)

UserGuy Henniart (Université Paris-Sud).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Groups acting improperly on cube complexes

UserJason Manning, Cornell.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mirrors of the Johnson-Kollár series

UserGiulia Gugiatti, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Stability of homomorphisms into symmetric groups

UserOren Becker (Cambridge).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 22 January 2020, 13:45-14:45

Category Theory Seminar

A Formal Approach to Generalisations of Monads

UserGabriele Lobbia (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 January 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Exotic Lagrangian tori in Grassmannians

UserMarco Castronovo, Rutgers.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 January 2020, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Kakeya maximal estimates via real algebraic geometry

UserJonathan Hickman (Edinburgh).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 15 January 2020, 13:45-14:45

Algebra and Representation Theory Seminar

Dimension series and homotopy groups of spheres

UserLaurent Bartholdi (Göttingen, Lyon).

HouseMR12.

ClockThursday 19 December 2019, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Abstract Regular Polytopes

UserRob Nicolaides, University of Manchester.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 December 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Halfway to Rota's basis conjecture

UserAlexey Pokrovskiy (Birkbeck, University of London).

HouseMR12.

ClockThursday 05 December 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quantum topology of Legendrian curves

UserFabian Haiden, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 December 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Complete Complexes and Spectral Sequences

UserEvangelos Routis, University of Warwick .

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 04 December 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

p-adic L-functions via higher Hida theory

UserDavid Loeffler.

HouseMR13.

ClockTuesday 03 December 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Zariski-type spectra of localic rings and monoids

UserGraham Manuell (University of Edinburgh).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 03 December 2019, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Irrational Variants of Thompson's Group F

UserNick Winstone, Royal Holloway, University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 29 November 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Generalised Knight Tours

UserNikolai Beluhov (Stara Zagora).

HouseMR12.

ClockThursday 28 November 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Obstructing isotopies between surfaces in four-manifolds

UserHannah Schwartz, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 27 November 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Comparing obstructions to local-global principles for rational points over semiglobal fields

UserValentijn Karemaker, Utrecht University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 November 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

The Erdos Sumset Conjecture

UserJoel Moreira (University of Warwick).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 27 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Symmetric power functoriality for modular forms

UserJack Thorne.

HouseMR13.

ClockTuesday 26 November 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

D Modules and rationality

Note the unusual time and day

UserLudmil Katzarkov (Miami).

HouseCMS MR14.

ClockTuesday 26 November 2019, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

An approximate version of Jackson's conjecture

UserYani Pehova (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 21 November 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quasimorphisms on groups of diffeomorphisms

UserRichard Webb, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 20 November 2019, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Approximation on the Cantor set and other related fractals

UserDemi Allen (University of Bristol).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 20 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Dyadic approximation in the Cantor set

UserSam Chow (Warwick University).

HouseMR13.

ClockTuesday 19 November 2019, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Green's function estimates and the Poisson equation.

UserOvidiu Munteanu, University of Connecticut.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 18 November 2019, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Embedding of PSL(2,q) in exceptional groups of Lie type

UserAndrea Pachera, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 15 November 2019, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Homological representations for families of groups

UserArthur Soulié, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 November 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Moduli spaces of twisted k-differentials and Pixton's cycle

UserJohannes Schmitt, Universität Bonn.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 November 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Volume growth, random walks and electric resistance in vertex-transitive graphs

UserMatthew Tointon (University of Cambridge).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 13 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Completed cohomology and the p-adic Langlands program

UserDavid Hansen.

HouseMR13.

ClockTuesday 12 November 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Finite Singular Orbit Modules for Algebraic Groups

UserAluna Rizzoli, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 08 November 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Intersection sizes of linear subspaces with the hypercube

User Carla Groenland (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 November 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Twisted equivariant D-modules on rigid analytic spaces

UserRichard Mathers (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 06 November 2019, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Bounding Betti numbers of real hypersurfaces near the tropical limit

UserKristin Shaw, University of Oslo.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 November 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Modern applications of classical number theory

UserCong Ling (Imperial College London).

HouseMR5, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 06 November 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

The Langlands-Shahidi method over function fields

UserLuis Lomelí.

HouseMR13.

ClockTuesday 05 November 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Algebra PhD event

UserVarious speakers.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 01 November 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The (non-)concentration of the chromatic number

UserOliver Riordan (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 31 October 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The spectrum of simplicial volume

UserNicolaus Heuer, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 October 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

About the categorical strong rationality conjecture for flopping curves

UserFrancesca Carocci, University of Edinburgh.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 October 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The Scholze-Shin conjecture in some cases

UserAlex Youcis.

HouseMR13.

ClockTuesday 29 October 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Some Classes of Generalized Graph Groups

UserMehmet Sefa Cihan, University of Essex.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 25 October 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Planar graphs: One graph to rule them all

UserMarthe Bonamy (University of Bordeaux).

HouseMR12.

ClockThursday 24 October 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Decomposable Specht modules for Hecke algebras

UserLouise Sutton (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 23 October 2019, 16:30-17:30

Discrete Analysis Seminar

Forbidden bipartite configurations in subsets of finite groups

UserGabriel Conant (University of Cambridge).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 23 October 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Parity conjecture for abelian varieties

UserVladimir Dokchitser.

HouseMR13.

ClockTuesday 22 October 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Random Walks on Groups: Shuffling Cards and the Cutoff Phenomenon

UserOliver Matheau-Raven, University of York.

HouseCMS, MR9.

ClockFriday 18 October 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Cyclically Covering Subspaces in F 2 to the n

UserJames Aaronson (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 17 October 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Toposes for modified realizability

UserDr. Benno van den Berg (University of Amsterdam).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 17 October 2019, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Symplectic embeddings and infinite staircases

UserTara Holm, Cornell.

HouseMR13.

ClockWednesday 16 October 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mirrors to punctured surfaces

UserEd Segal, University College London.

HouseCMS MR3.

ClockWednesday 16 October 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

On a problem of J.E. Littlewood on flat polynomials

UserJulian Sahasrabudhe (University of Cambridge).

HouseMR5, CMS.

ClockWednesday 16 October 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

j-invariant and Borcherds Phi-function

UserShu Kawaguchi (Doshisha University).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 October 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Finiteness properties of simple groups

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserRachel Skipper (Göttingen).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Constructing a Hecke algebra for Thompson's group V

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserRichard Freeland (Cambridge).

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 15:15-15:45

Algebra and Representation Theory Seminar

Regular Irrational Subdivisions and Common Refinements

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserNick Winstone (Royal Holloway.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 14:30-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

The family of Richard Thompson's Groups: something for (almost) everyone

Part of Functor Categories for Groups meeting supported by LMS

UserBrita Nucinkis (Royal Holloway),.

HouseMR12.

ClockWednesday 26 June 2019, 13:00-14:00

Number Theory Seminar

Plectic weight filtration on Hilbert modular varieties

UserZhiyou Wu (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 June 2019, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Families of Drinfeld modular forms for GL(N)

UserMarc-Hubert Nicole (Montréal/Marseille).

HouseMR13.

ClockTuesday 04 June 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Moduli of singular curves via non-reductive GIT

UserJoshua Jackson, Oxford.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 May 2019, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Towards Batyrev duality for cluster varieties

Note the unusual day and time

UserTim Magee, Birmingham.

HouseCMS MR13.

ClockTuesday 28 May 2019, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

The eigencurve at Eisenstein weight one points

UserAlice Pozzi (UCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 May 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

On the Theory of Higher Subtopoi

UserEric Finster (Inria - Nantes).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 May 2019, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Multipliers method for Spectral Theory

UserLucrezia Cossetti (Karlsruhe Institute of Technology, Germany).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 27 May 2019, 15:30-16:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

The rigidity problem for perimeter inequalities under symmetrization

This is a joint ACA-GAPDE seminar

UserFilippo Cagnetti (University of Sussex).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 27 May 2019, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Vector fields and moduli of canonically polarized surfaces in positive characteristic.

Note the unusual date and time

UserNikolaos Tziolas (Cyprus).

HouseCMS MR3.

ClockFriday 24 May 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Degree conditions forcing oriented cycles

UserAndrzej Grzesik (Jagiellonian University).

HouseMR12.

ClockThursday 23 May 2019, 14:30-15:30

Number Theory Seminar

Self-dual cuspidal and supercuspidal representations

UserJeffrey Adler (American University).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 May 2019, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Emergence of Apparent Horizon in General Relativity

UserXinliang An (National University of Singapore).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 20 May 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Monochromatic tight cycle partition for 3-graphs

UserAllan Lo (University of Birmingham).

HouseMR12.

ClockThursday 16 May 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Blowing up extremal Poincaré type manifolds

UserLars Sektnan, UQAM / McGill.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 May 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quotients of higher dimensional Cremona groups

UserJérémy Blanc (Basel).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 May 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

p-adic unlikely intersections and rational points on curves

UserNetan Dogra (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 May 2019, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

On depth and the local Langlands correspondence

UserRoger Plymen (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 May 2019, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Prym varieties and Brill-Noether theory

UserYoav Len, Georgia Institute of Technology.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 May 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Random generation without CFSG

UserSean Eberhard (G-Research).

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 08 May 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Breuil--Mézard conjectures for central division algebras

UserAndrea Dotto (Imperial College).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Metric Algebra

UserMarcelo Fiore (University of Cambridge) .

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 May 2019, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Scherk-like Translators for Mean Curvature Flow

UserFrancisco Martin (Universidad de Granada, Spain).

HouseCMS, MR4.

ClockFriday 03 May 2019, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Successive shortest paths

UserStefanie Gerke (Royal Holloway UL).

HouseMR12.

ClockThursday 02 May 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Squeezing Lagrangian tori in R^4

UserEmmanuel Opshtein, Strasbourg.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 May 2019, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

Prime number models, large gaps, prime k-tuples and the square-root sieve

UserKevin Ford (University of Illinois at Urbana-Champaign).

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 01 May 2019, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

On the geometry of the Hodge-Tate period morphism

UserAna Caraiani (Imperial).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 April 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Lagrangian Clean Surgery and Projective Dehn Twists

UserWeiwei Wu, University of Georgia.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 April 2019, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Coordinate Deletion

UserEero Räty (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 14 March 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cohomology of Torelli groups

UserOscar Randal-Williams, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 March 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quantum uniformisation and Calabi-Yau algebras

UserMarta Mazzocco (Birmingham).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 March 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Local non-abelian Kummer maps for curves

UserAlexander Betts (Max Planck).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 March 2019, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Maximal and Variational Fourier Restriction Theory

UserDiogo Oliveira e Silva, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 11 March 2019, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Homomorphisms between Specht modules of KLR algebras

UserGeorge Witty, University of East Anglia.

HouseCMS, MR21.

ClockFriday 08 March 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The graph Moran process

UserJohn Lapinskas (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 March 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Smoothing finite group actions on three-manifolds

UserJohn Pardon, Princeton.

HouseMR13.

ClockWednesday 06 March 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Measures on graphs and a Kazhdan’s theorem

UserFarbod Shokrieh, University of Copenhagen.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 March 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Supercuspidal representations modulo p

UserMarie-France Vigneras (Jussieu).

HouseMR13.

ClockTuesday 05 March 2019, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Singularity theorems for W^{2,p}-metrics

UserMelanie Graf, University of Vienna.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 04 March 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The Graham-Pollak Problem for Hypergraphs

UserImre Leader (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 28 February 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Derived categories of cubic fourfolds and non-commutative K3 surfaces

UserEmanuele Macri (Northeastern).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 27 February 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Selmer groups and some analytic quantities made from L-values for elliptic curves

UserMasato Kurihara (Keio University).

HouseMR13.

ClockTuesday 26 February 2019, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Internal Language of Higher Categories

UserKarol Szumiło (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 26 February 2019, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

New complete metrics with holonomy G_2

UserJohannes Nordstrom, Bath.

HouseMR13.

ClockWednesday 20 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

(e,d)-log canonical singularities

UserJoaquin Moraga, University of Utah.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 20 February 2019, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Is a random polynomial irreducible?

UserDimitris Koukoulopoulos (Université de Montréal).

HouseMR11, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 20 February 2019, 13:45-14:45

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Tame but not exactly harmless

UserJoe Allen, University of Bristol.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 15 February 2019, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

A stable arithmetic regularity lemma in finite abelian groups

UserCaroline Terry (University of Chicago).

HouseMR12.

ClockThursday 14 February 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Torus knots and rational homology balls

UserAna Lecuona, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 13 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Smoothing toroidal crossing varieties

UserHelge Ruddat, Hamburg.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 13 February 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Dynamical uniform boundedness and the abc-conjecture

UserNicole Looper (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 12 February 2019, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Locally graded categories

UserPaul Levy (University of Birmingham).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 12 February 2019, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Special and Extra Special Groups

UserVladimir Vankov, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 08 February 2019, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Standard Models of Low Degree del Pezzo Fibrations via GIT for Hilbert Points

UserMaksym Fedorchuk, Boston College.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 17:00-18:00

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Tree Compactifications of the Moduli Space of Genus Zero Curves

UserDiane Maclagan, Warwick.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Cycle-complete Ramsey numbers

UserPeter Keevash (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 07 February 2019, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

(COW) Open-Closed Duality is Mirror to the Double Suspension

UserMichel van Garrel, Warwick.

HouseCMS MR9.

ClockThursday 07 February 2019, 14:00-15:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Jordan property for diffeomorphism groups

UserIgnasi Mundet i Riera, Barcelona.

HouseMR13.

ClockWednesday 06 February 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The stationary open Gromov-Witten theory of (CP^1,RP^1).

UserRan Tessler (Weizmann Institute).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 06 February 2019, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

A new proof of the lattice property of the Tamari order

UserNoam Zeilberger (University of Birmingham).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 05 February 2019, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Analytic functions in Bernoulli percolation

UserAgelos Georgakopoulos (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 31 January 2019, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Critical points of low index for the systole function

UserMaxime Fortier-Bourque, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 30 January 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Complements on log canonical fano varieties

UserYanning Xu (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 January 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On $(\varphi,\Gamma)$-modules for Lubin-Tate extensions

UserOtmar Venjakob (Heidelberg).

HouseMR13.

ClockTuesday 29 January 2019, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free two-generated subgroups of SL2

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 25 January 2019, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Surface subgroups of cubulable hyperbolic groups

UserHenry Wilton, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 23 January 2019, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

The non-archimedean SYZ fibration

UserJohannes Nicaise, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 23 January 2019, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Finding three-term arithmetic progressions in dense sets of integers

UserThomas Bloom (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 January 2019, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Wegner estimate for the random breather model

UserMatthias Taeufer, Queen Mary University (London).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 21 January 2019, 15:00-16:00

Discrete Analysis Seminar

Non-proximal linear random walks on the torus

UserWeikun He, Hebrew University of Jerusalem.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 10 December 2018, 15:15-16:15

Discrete Analysis Seminar

Bounds for sets lacking x,x+y,x+y^2

UserSarah Peluse, Stanford University.

HouseMR4, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockMonday 10 December 2018, 13:45-14:45

Combinatorics Seminar

The number of symbols that forces a transversal

UserLiana Yepremyan (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 29 November 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stabilization distance bounds from link Floer homology

UserAndras Juhasz, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 November 2018, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Univalent Universes of Sets

UserAndrew Pitts (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 27 November 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Bubbling analysis for closed and free boundary minimal hypersurfaces

UserReto Buzano (Müller), Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 26 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Sheaves on Buildings, Homological Induction and Complexes of Groups

UserMark Butler, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 23 November 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Colouring the real numbers and sum-sets with repetitions

UserDaniel Soukup (Universioty of Vienna).

HouseMR12.

ClockThursday 22 November 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Families of permutations with a forbidden intersection

UserDavid Ellis (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockThursday 22 November 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Tropical Lagrangians and mirror symmetry

UserJeff Hicks, Berkeley & ETH.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Hyperbolicity of moduli spaces and Hodge theory

UserYohan Brunebarbe, Université de Bordeaux.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 November 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Iwahori-Hecke algebras and measures for split Kac-Moody groups

UserRamla Abdellatif (Université de Picardie Jules Verne).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 November 2018, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards an upper bound for the number of composition factors of Specht modules.

UserDiego Millan Berdasco, Queen Mary University of London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 November 2018, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

On groups of finite upper rank

UserDan Segal (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting exotic smooth structures in diffeomorphism groups

UserManuel Krannich, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A class of singularity of arbitrary pairs and log canonicalizations

UserKenta Hashizume (Kyoto).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 14 November 2018, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Matrix coefficients of finite groups

UserBen Green, University of Oxford.

HouseMR5, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockWednesday 14 November 2018, 13:45-14:45

Number Theory Seminar

Variation of Iwasawa invariants in residually reducible Hida families

UserPreston Wake (IAS).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 November 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Univalent Completion

UserIeke Moerdijk (University of Utrecht).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 November 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Diffusion and mixing in incompressible flows

UserMichele Coti-Zelati, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 12 November 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Cohomology of PSL(2,q)

UserJack Saunders, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 November 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Stability results for graphs containing a critical edge

UserAlexander Roberts (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 08 November 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

A Proper Mapping Theorem for coadmissible D-cap-modules

UserAndreas Bode (Oxford).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Quantum cohomology and DAHA actions

UserCatharina Stroppel, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 November 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

A Ringel-Hall type construction of vertex algebras

UserDominic Joyce, Oxford.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 07 November 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Level raising for automorphic representations of GL(2n)

UserChristos Anastassiades (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 November 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

The largest K_s-free induced subgraph in a K_t-free graph

UserOliver Janzer (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 November 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

On Mori fibre spaces of dimension 4 and their automorphism group

UserEnrica Floris, Université de Poitiers.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Where are the zeroes of a random p-adic polynomial?

UserXavier Caruso (CNRS).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

A Model Invariance Problem in Homotopy Type Theory

UserAnthony Bordg (University of Cambridge).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 October 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Computing With Permutation Representations of Finite Groups

UserRobert Chamberlain, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 October 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Nonstandard Methods in Ramsey Theory

UserMauro Di Nasso (University of Pisa).

HouseMR12.

ClockThursday 25 October 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The quantum Steenrod square

UserNicholas Wilkins, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 October 2018, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

No-Go Theorems for Distributive Laws

UserMaaike Zwart (University of Oxford).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 October 2018, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

A counterexample to the first Zassenhaus conjecture

UserFlorian Eisele (City).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Convex cocompact actions of Coxeter groups

UserFanny Kassel, IHES.

HouseMR13.

ClockWednesday 17 October 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Berkovich approach to degenerations of hyper-Kähler varieties

UserEnrica Mazzon, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

l-adic local systems over a curve

UserHongjie Yu (IMJ-PRG).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 October 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Theorems of Caratheodory, Helly, and Tverberg without dimension

UserImre Bárány (UCL and Rényi Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 11 October 2018, 15:00-16:00

Algebra and Representation Theory Seminar

The ideal structure of solvable Iwasawa algebras

UserAdam Jones (Oxford) .

HouseMR12.

ClockWednesday 10 October 2018, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Curves, maps, and singularities in genus one

UserDhruv Ranganathan (MIT/Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 10 October 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Cohomologies of stacks of shtukas

UserCong Xue (Cambridge).

HouseMR11.

ClockTuesday 09 October 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Dagger limits

UserMartti Karvonen (University of Edinburgh).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 September 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Averages of Characteristic Polynomials from Classical Groups and L-functions

UserAlexander Gamburd (The Graduate Center, CUNY).

HouseMR11.

ClockTuesday 12 June 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

The Junta Method for Hypergraphs

UserNoam Lifschitz (Bar-Ilan University).

HouseMR13.

ClockThursday 31 May 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Milnor fiber complexes and some representations

UserAlexander Miller (Vienna).

HouseMR12.

ClockWednesday 30 May 2018, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Pseudolattices, del Pezzo surfaces, and fibrations over discs.

UserAlan Thompson, Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 30 May 2018, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Complete Graphs with No Rainbow Tree

UserPeter Wagner (University of Rostock).

HouseMR13.

ClockThursday 24 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 23 May 2018, 16:00-17:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

On the uniqueness of graphical mean curvature flow

UserMariel Sáez, Pontificia Universidad Catolica de Chile.

HouseCMS, MR21.

ClockTuesday 22 May 2018, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

On the automorphy of 2-dimensional potentially semistable deformation rings of $G_{Q_p}$

UserShen-Ning Tung (Universität Duisburg-Essen).

HouseMR13.

ClockTuesday 22 May 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Sets of integers with many solutions to a linear equation

UserJames Aaronson (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockThursday 17 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

An analogue of the curve complex for Garside groups

UserBertold Wiest (Université de Rennes 1).

HouseMR13.

ClockWednesday 16 May 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Vanishing theorems for Siegel modular varieties of infinite Gamma_1-level

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 15 May 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Detecting splittings of hyperbolic groups

UserBenjamin Barrett (Cambridge).

HouseMR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of tropical-to-Lagrangian correspondence

UserGrigory Mikhalkin, University of Geneva.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 09 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Representations of p-adic groups

UserJessica Fintzen (Cambridge / IAS / Michigan).

HouseMR13.

ClockTuesday 08 May 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Minimum saturated families of sets

UserMatija Bucic (ETH Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 16:00-17:00

Combinatorics Seminar

Cross-intersecting families

UserPeter Borg (University of Malta).

HouseMR12.

ClockThursday 03 May 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Vanishing theorems on globally F-regular varieties

UserShunsuke Takagi (Tokyo).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 02 May 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Arithmetic of rational points and zero-cycles on Kummer varieties

UserRachel Newton (University of Reading).

HouseMR13.

ClockTuesday 01 May 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

New methods for left exact localizations of topoi

UserMathieu Anel (Université Paris Diderot).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 April 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Dynamics, dispersion and control of Schrödinger equations

UserFabricio Macià, Universidad Politécnica de Madrid.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 23 April 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part II

UserChristian Borgs (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 15:30-16:30

Combinatorics Seminar

Graphons and Graphexes as Limits of Sparse Graphs: Part I

UserJennifer Chayes (Microsoft Research New England).

HouseMR12.

ClockThursday 05 April 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Beyond the Hoermander condition

UserMichela Ottobre, Heriot Watt University.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 19 March 2018, 16:30-17:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Hecke algebra for fundamental groups of graphs of groups

UserRichard Freeland, Univserity of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 March 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Elementary embeddings for category theory

UserAndrew Brooke-Taylor (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Height and relational complexity for finite permutation groups

UserBianca Loda, University of South Wales.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Polynomial configurations in sets of positive upper density

UserMohammad Bardestani (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 08 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The Saxl graph of a permutation group

UserTim Burness (Bristol).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Lp-restriction of eigenfunctions to random Cantor type sets

UserSuresh Eswarathasan, Cardiff.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 March 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Cancelled due to industrial action

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Comonad cohomology of track categories

UserSimona Paoli (University of Leicester).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 06 March 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Discrete and free 2-generated subgroups of SL(2,R)

UserMatthew Conder, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 02 March 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Generalized sum-product phenomenon and group configurations

UserEmmanuel Breuillard (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 01 March 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Stable diffeomorphisms of 4-manifolds - POSTPONED

UserMark Powell, Durham.

HouseMR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nonvanishing and a canonical bundle formula in positive characteristic

UserJakub Witaszek (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 28 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Character varieties and (\varphi_L,\Gamma_L)-modules

UserPeter Schneider.

HouseMR13.

ClockTuesday 27 February 2018, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Hypergraph Saturation Irregularities

UserNatalie Behague (QMUL) .

HouseMR12.

ClockThursday 22 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR12.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Bundles with fiberwise negatively curved metrics

UserMauricio Bustamante, Augsburg.

HouseMR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Nef cones of Hilbert schemes of points via Bridgeland stability

UserBarbara Bolognese (Sheffield).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 21 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Minimal models for rational functions in a dynamical setting

UserNils Bruin (Simon Fraser University).

HouseMR13.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

What does it mean to be Hopf?

UserIgnacio Lopez Franco (Universidad de la República).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 20 February 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

An Introduction to Cluster Categories of Type A

UserAmit Shah, University of Leeds.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 16 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Borel Local Lemma

UserOleg Pikhurko (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 15 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Basic Sets and Perfect Isometries

UserJean-Baptiste Gramain (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On symplectic stabilisations and mapping classes

UserAilsa Keating, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 14 February 2018, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Counting rational points on a bi-projective variety

UserRoger Heath-Brown (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

A characterisation of the congruence biframe

UserGraham Manuell (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 13 February 2018, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Holonomic D-modules, b-functions, and coadmissibility

UserAndreas Bode, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 09 February 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Voronoi Games in the Hypercube

UserRobert Johnson (QMUL).

HouseMR12.

ClockThursday 08 February 2018, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Flatness and Completion Revisited

UserAmnon Yekuteli (Ben Gurion).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Word-hyperbolic surface bundles

UserChris Leininger, UIUC.

HouseMR13.

ClockWednesday 07 February 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Codimension one foliations with trivial canonical class

UserJorge Pereira (IMPA).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 07 February 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

On primes dividing the discriminant of genus 3 curves

UserElisa Lorenzo García (Université de Rennes).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 February 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Localization estimates for hypoelliptic equations

UserCamille Laurent, Universite Pierre et Marie Curie.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 05 February 2018, 15:00-16:00

Algebraic Geometry Seminar

Examples of perverse sheaves of categories

UserAndrew Harder.

HouseCMS MR13.

ClockMonday 05 February 2018, 14:00-15:00

Combinatorics Seminar

Hamilton spheres in 3-uniform hypergraphs

UserJohn Haslegrave (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 01 February 2018, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Polarised endomorphisms on projective varieties

UserPaolo Cascini (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 January 2018, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

Purity for the Brauer group

UserKestutis Cesnavicius (Université Paris-Sud).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 January 2018, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Univalent polymorphism

UserBenno van den Berg (University of Amsterdam).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 January 2018, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Alexandrov Theorem Revisited

UserMatias Delgadino, Imperial College.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 29 January 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Local-global conjectures in modular representation theory.

UserStefano Sannella, University of Birmingham.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 26 January 2018, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

How many irreducible polynomials are there with 0-1 coefficients?

UserPeter Varju (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 25 January 2018, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Normal subgroups of mapping class groups

UserTara Brendle, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 January 2018, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Log schemes, root stacks and parabolic bundle

UserNicolo Sibilla, University of Kent.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 24 January 2018, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

D-modules on rigid analytic spaces

UserSimon Wadsley (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 January 2018, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Long-time convergence of degenerated processes

UserPierre Monmarche, Laboratoire Jacques-Louis Lions.

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 22 January 2018, 15:00-16:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Base sizes of almost quasisimple groups and Pyber's conjecture

UserMelissa Lee, Imperial College London.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 19 January 2018, 15:00-16:00

Category Theory Seminar

Sattler model structures

UserNicola Gambino (University of Leeds).

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 18 January 2018, 10:00-11:00

Number Theory Seminar

Ordinary representations and locally analytic socle for GL_n(Q_p)

UserFlorian Herzig (University of Toronto).

HouseMR13.

ClockTuesday 05 December 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Towards a Beilinson-Bernstein Theorem for p-adic Quantum Groups

UserNicolas Dupré, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 01 December 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Maximising the number of induced cycles

UserNatasha Morrison (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 30 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

The rationality of blocks of quasi-simple finite groups

UserNiamh Farrell (Kaiserslautern).

HouseMR12.

ClockWednesday 29 November 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

On classification of terminal fano 3-folds

UserHamid Ahmadinezhad (Loughborough).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Variation under functoriality of geometrically-motivated classes of archimedean representations

UserWushi Goldring (Stockholm University).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 November 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Skew monoidal structure on categories of algebras

UserPhilip Saville (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 November 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Smooth representations, projective resolutions and cosheaves

UserKaterina Hristova, University of Warwick.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 24 November 2017, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Homotopical ideas in the theory of knots

UserMarkus Szymik, Trondheim.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

PGL(2)-invariants of collections of torsion points of elliptic curves

UserFedor Bogomolov (Courant, NYU).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Local epsilon-isomorphisms in families

UserRebecca Bellovin (Imperial).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 November 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

PhD in Algebra

UserCurrent PhD students.

HouseCMS, MR12.

ClockMonday 20 November 2017, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Products of conjugacy classes in finite groups

UserCarmen Melchor, Universidat Jaume I de Castelló.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 17 November 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Isoperimetry in integer lattices

UserBen Barber (University of Bristol).

HouseMR12.

ClockThursday 16 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

New families of decomposable Specht modules

UserHaralampos Geranios (York).

HouseMR12.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

SU(2)-cyclic surgeries and the pillowcase

UserSteven Sivek, Imperial College.

HouseMR13.

ClockWednesday 15 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

P-functors and cyclic covers

UserTimothy Logvinenko, Cardiff.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 November 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Bernstein series of enhanced Langlands parameters

UserAnne-Marie Aubert (CNRS/Jussieu).

HouseMR13.

ClockTuesday 14 November 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Dimension estimates for coadmissible modules

UserRichard Mathers, University of Oxford.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 10 November 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Fractional decompositions of dense graphs

UserRichard Montgomery (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 09 November 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Weight 2 blocks of double covers of symmetric groups

UserMatt Fayers (Queen Mary London).

HouseMR12.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Monodromy, flops and deformations

UserMichael Wemyss, Glasgow.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 November 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Mori theory and Foliations

UserCalum Spicer (Imperial College).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 08 November 2017, 14:15-15:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

TBC

UserNicolas Meunier, Paris Descartes.

HouseCMS, MR14.

ClockWednesday 08 November 2017, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Strongly modular models of Q-curves

UserAndrea Ferraguti (Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 November 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Two-Level Type Theory

UserNicolai Kraus (University of Nottingham).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 November 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Equations in virtually nilpotent groups

UserMotiejus Valiunas, University of Southampton.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 03 November 2017, 15:00-16:00

Differential Geometry and Topology Seminar

Infinite staircases in symplectic embedding capacity functions

UserAna Rita Pires, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 November 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Zero-cycles on homogeneous spaces and the inverse Galois problem

UserYonatan Harpaz (IHES).

HouseMR13.

ClockTuesday 31 October 2017, 14:30-15:30

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A New Normal Form for Thompson's Group F

UserNayab Khalid, University of St Andrews.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 27 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Embedding simply connected 2-complexes in 3-space

UserJohannes Carmesin (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 26 October 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations of pseudo-reductive groups

UserDavid Stewart (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Cubic fourfolds, K3 surfaces, and mirror symmetry

UserNick Sheridan, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 25 October 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Parity of ranks of abelian surfaces

UserCeline Maistret (University of Bristol).

HouseMR13.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Equilogical spaces and algebras for a double-power monad

UserGiulia Frosoni (University of Genoa).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 24 October 2017, 14:15-15:15

Algebraic Geometry Seminar

Mirror symmetry for affine hypersurfaces

UserBenjamin Gammage, Berkeley.

HouseCMS MR11.

ClockMonday 23 October 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Long cycles in hamiltonian graphs

UserAntónio Girão (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 19 October 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Enriched Internal Categories

UserEnrico Ghiorzi (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 17 October 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

p'-branching for symmetric groups

UserStacey Law, University of Cambridge.

HouseCMS, MR14.

ClockFriday 13 October 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

The Multicolour Ramsey Number of a Long Odd Cycle

UserJozef Skokan (LSE).

HouseMR12.

ClockThursday 12 October 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Ultralimits of maximal representations

UserBeatrice Pozzetti, Heidelberg.

HouseMR13.

ClockWednesday 11 October 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Balanced embedding of degenerating Abelian varieties

UserYuguang Zhang, Imperial College.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 11 October 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Finite subgroups of special linear groups, with arithmetic applications

UserYuval Flicker (Ohio State University).

HouseMR13.

ClockTuesday 10 October 2017, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

On the chromatic number of a sparse random hypergraph

UserDmitry Shabanov (Moscow).

HouseMR12.

ClockThursday 05 October 2017, 16:00-17:00

Category Theory Seminar

Ultrafilters, ultraproducts and ultracategories

UserRichard Garner, Macquarie University, Sydney, Australia.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockThursday 10 August 2017, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

Amenability, cellular automata and group-graded rings

UserPeter Kropholler (Southampton).

HouseMR12.

ClockWednesday 07 June 2017, 16:30-17:30

Number Theory Seminar

Reduction of dynatomic curves

UserHolly Krieger (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 06 June 2017, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Elusive problems in extremal graph theory

UserDaniel Kráľ (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 01 June 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Expanders, Beauville surfaces and buildings

UserAlina Vdovina (Newcastle).

HouseMR12.

ClockWednesday 31 May 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

The Modularity/Automorphy of Calabi–Yau Varieties of CM type

UserNoriko Yui, Queens University..

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 31 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

A class number formula for Picard modular surfaces

UserShrenik Shah (Columbia University).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 May 2017, 15:30-16:30

Category Theory Seminar

Magnitude homology

UserTom Leinster (University of Edinburgh).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 30 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Pseudorepresentations and the Eisenstein ideal

UserCarl Wang Erickson (Imperial College).

HouseMR13.

ClockTuesday 30 May 2017, 14:00-15:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Generalizations of self-reciprocal polynomials

UserSandro Mattarei (Lincoln).

HouseMR12.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:30-17:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Symmetries in monotone Lagrangian Floer theory

UserJack Smith, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 24 May 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Birational geometry of exceptional sets in Manin's conjecture

UserSho Tanimoto (Copenhagen).

HouseCMS MR4.

ClockWednesday 24 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

The Weak Leopoldt Conjecture for adjoint representations

UserPatrick Allen (University of Illinois at Urbana-Champaign).

HouseMR13.

ClockTuesday 23 May 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

List objects with algebraic structure

UserPhilip Saville (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 23 May 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Minimising the Number of Triangles

UserKatherine Staden (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 18 May 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

RoCK blocks

UserMichael Livesey (Manchester).

HouseMR12.

ClockWednesday 17 May 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Orbital degeneracy loci and applications

UserSara Filippini (Cambridge).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 17 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Iterating the algebraic étale-Brauer set

UserFrancesca Balestrieri (University of Oxford).

HouseMR13.

ClockTuesday 16 May 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Embedding theorems for (regular) Mal'tsev categories

UserPierre-Alain Jacqmin (Université catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 16 May 2017, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

The Calderon problem for connections

UserMihajlo Cekic, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 10 May 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Igusa quartic and and Wiman-Edge sextics

UserIvan Cheltsov (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 10 May 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Higher Hida theory

UserVincent Pilloni (ENS Lyon).

HouseMR13.

ClockTuesday 09 May 2017, 14:30-15:30

Algebraic Geometry Seminar

Enumerative Geometry via Homological Algebra

(Note: Special Day and Seminar Room)

UserDavid Favero (University of Alberta, KIAS).

HouseCMS MR4.

ClockMonday 08 May 2017, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

List colourings and preference orders

UserAndrew Thomason (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 04 May 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

On the existence of Lagrangians with special properties

UserYng-Ing Lee, Taiwan and Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 03 May 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Rational Structures on Automorphic Representations and an Automorphic Analogue of Deligne's Conjecture

UserFabian Januszweski (Karlsruhe Institute of Technology).

HouseMR13.

ClockTuesday 02 May 2017, 14:30-15:30

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variational Mean Field Games

UserFilippo Santambrogio (Université Paris Sud).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 April 2017, 15:00-16:00

Number Theory Seminar

The relative trace formula of Jacquet-Rallis

UserMichał Zydor (Weizmann Institute).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 March 2017, 14:30-15:30

Combinatorics Seminar

Tangles and the Mona Lisa

UserReinhard Diestel (University of Hamburg).

HouseMR12.

ClockThursday 16 March 2017, 14:30-15:30

Algebra and Representation Theory Seminar

Vanishing Class Sizes

UserRachel Camina.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 March 2017, 16:30-17:30

Algebraic Geometry Seminar

Differential forms and the abundance conjecture

UserThomas Peternell (Bayreuth).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 15 March 2017, 14:15-15:15

Category Theory Seminar

Hopf Formulae for TOR

UserJulia Goedecke (University of Cambridge).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 14 March 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

A linkage principle for diagrammatic Soergel bimodules

UserAmit Hazi, University of Cambridge.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 10 March 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Ramsey problems in directed graphs

UserShoham Letzter (ETH, Zurich).

HouseMR12.

ClockThursday 09 March 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Annular Khovanov-Lee homology, Braids, and Cobordisms

UserEli Grigsby, Boston College.

HouseMR13.

ClockWednesday 08 March 2017, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Modular forms and p-adic L-functions

UserJoaquin Rodrigues (UCL).

HouseMR13.

ClockTuesday 07 March 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Fibration categories and models for higher categories

UserChristian Sattler (University of Leeds).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 07 March 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Tannaka Duality for (Ind)Banach Spaces

UserCraig Smith, University of Oxford.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 03 March 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Counting problems in additive combinatorics

UserJozsi Balogh (University of Illinois Urbana-Champaign).

HouseMR12.

ClockThursday 02 March 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

Rigidity and Flexibility for Handlebody Groups

UserSebastian Hensel, Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 01 March 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Log birational boundedness of Calabi-Yau pairs

UserRoberto Svaldi (Cambridge/Trieste).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 01 March 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Galois Representations for the general symplectic group

UserArno Kret (University of Amsterdam).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Split extensions of bialgebras

User Tim Van der Linden (Université catholique de Louvain).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 February 2017, 14:15-15:15

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Brauer Relations and Mackey Functors

UserMatthew Spencer, University of Warwick.

HouseCMS, MR15.

ClockFriday 24 February 2017, 15:00-16:00

Combinatorics Seminar

Families with few k-chains

UserAdam Zsolt Wagner (University of Illinois Urbana-Champaign).

HouseMR12.

ClockThursday 23 February 2017, 14:30-15:30

Differential Geometry and Topology Seminar

The cohomological McKay correspondence via Floer theory

UserAlexander Ritter, Oxford.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 February 2017, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Quantum representations and higher-rank Prym varieties.

UserJohan Martens (Edinburgh).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 February 2017, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Integral models for eigenvarieties

UserChristian Johansson (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockTuesday 21 February 2017, 14:30-15:30

Category Theory Seminar

Abstract Systems and Sheaves

UserChristina Vasilakopoulou (Université Libre de Bruxelles).

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 February 2017, 14:15-15:15

Algebra and Representation Theory Seminar

Partial linear spaces with symmetry

UserJoanna Fawcett.

HouseMR12.

ClockWednesday 15 February 2017, 16:30-17:30

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2020 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity