University of Cambridge > Talks.cam > School of Physical Sciences

School of Physical Sciences

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

This is a superlist combining all those seminars on talks.cam taking place in one of the Departments of the School of Physical sciences, plus occasional other talks which would be of significant interest to researchers in the School. If you would like your talk or list included please contact Duncan (drs45)

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: Duncan Simpson. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

200 upcoming talks and 22201 talks in the archive: show first 500.

Isaac Newton Institute Seminar Series

Irreducible restrictions of representations of symmetric and alternating groups

GRA - Groups, representations and applications: new perspectives

UserLucia Morotti (Leibniz Universität Hannover).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockTuesday 21 January 2020, 11:00-12:00

Category Theory Seminar

A Formal Approach to Generalisations of Monads

UserGabriele Lobbia (University of Leeds).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 21 January 2020, 14:15-15:15

Discrete Analysis Seminar

Stability of homomorphisms into symmetric groups

UserOren Becker (Cambridge).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 22 January 2020, 13:45-14:45

Algebraic Geometry Seminar

Mirrors of the Johnson-Kollár series

UserGiulia Gugiatti, Imperial College London.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Groups acting improperly on cube complexes

UserJason Manning, Cornell.

HouseMR13.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:00-17:00

Number Theory Seminar

Higher local constants, local global principles, and the Langlands correspondence for GL(n)

UserGuy Henniart (Université Paris-Sud).

HouseMR12.

ClockWednesday 22 January 2020, 16:30-17:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Variational Hodge conjecture and Hodge loci

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserHossein Movasati (IMPA - Instituto Nacional de Matemática Pura e Aplicada, Rio de Janeiro).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockThursday 23 January 2020, 11:15-12:15

Combinatorics Seminar

Stable isoperimetry in lattice-like graphs

UserBen Barber (University of Manchester).

HouseMR12.

ClockThursday 23 January 2020, 14:30-15:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Automorphism orbits of groups and the Monster

GRA - Groups, representations and applications: new perspectives

UserMichael Giudici (University of Western Australia).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockThursday 23 January 2020, 16:00-17:00

Biophysical Seminars

Molecular chaperones in protein folding and quality control

UserProf. Dr. F. Ulrich Hartl ( Max Planck Institute of Biochemistry).

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Wolfson Lecture Theatre.

ClockThursday 23 January 2020, 16:00-17:00

Biophysical Seminars

Functional amyloid in bacteria

UserProfessor Daniel E. Otzen, Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO) and Department of Molecular Biology and Genetics, Aarhus University, DK.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Unilever lecture theatre.

ClockFriday 24 January 2020, 11:00-12:00

Statistics

Optimal Transport: Fast Probabilistic Approximation with Exact Solvers

UserYoav Zemel, University of Cambridge.

HouseMR12.

ClockFriday 24 January 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserBen Stratford, University of Warwick .

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 15:00-16:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing Green functions in small characteristics

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMeinolf Josef Geck (Universität Stuttgart).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructing subgroups of exceptional algebraic groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDavid Craven (University of Birmingham).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 11:30-12:20

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructive recognition of matrix groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserHeiko Dietrich (Monash University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Base sizes of permutation groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserJoanna Fawcett (Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 14:45-15:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

title and abstract to be advised

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserMasha Vlasenko (Polish Academy of Sciences).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 15:00-16:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Base sizes for permutation groups: an encore

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMelissa Lee (Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 16:05-16:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Connections between Group related Databases in GAP

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserThomas Breuer (RWTH Aachen University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 16:40-17:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

tba

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserNicolas Thiery (Université Paris Saclay).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing Brauer character tables of groups of Lie type in defining characteristic

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserFrank Lübeck (RWTH Aachen University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

An algorithm to construct dihedral axial algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMadeleine Whybrow (Univerza na Primorskem).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 11:30-12:20

Causal Inference Reading Group

TBC

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 January 2020, 13:30-15:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

The 5-modular Character Table of the Lyons Group

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserKlaus Lux (University of Arizona).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 13:45-14:35

Probability

Title to be confirmed

UserPablo Shmerkin (Buenos Aires).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserJasmin Matz (University of Copenhagen).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:30-15:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Between the sheets: rigid nilpotent elements in modular Lie algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDavid Stewart (University of Newcastle upon Tyne).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:45-15:35

Mathematical Physics Seminar

Surface charges for gravity in tetrad variables: some surprises explained

UserSimone Speziale (Marseille).

HouseMR11.

ClockTuesday 28 January 2020, 16:00-17:00

Cavendish HEP Seminars

Anubis

UserOleg Brandt (University of Cambridge).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 28 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

10 years of meataxe development.

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserRichard Parker (None / Other).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 16:05-16:55

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computational methods for exceptional groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAdam Thomas (University of Warwick).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructing Ordinary Representations of Finite Groups via Extension

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAllan Steel (University of Sydney).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Real forms of complex embeddings of maximal reductive Lie algebras in semisimple Lie algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserWillem de Graaf (University of Trento).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 11:30-12:20

Algebraic Geometry Seminar

Exterior algebras and local mirror symmetry

UserJack Smith, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 January 2020, 14:15-15:15

Isaac Newton Institute Seminar Series

Rothschild Lecture: Elliptic curves associated to two-loop graphs (Feynman diagrams)

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserSpencer Bloch (University of Chicago).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Chevalley’s Theorem on constructible images made constructive

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMohamed Barakat (Universität Siegen).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Towards a nonsolvable Quotient Algorithm

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAlexander Hulpke (Colorado State University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Rational and p-local motivic homotopy theory

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserGabriela Guzman (Universität Duisburg-Essen).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 11:15-12:15

Isaac Newton Institute Seminar Series

Conjugacy problems in GL(n,Z)

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserBettina Eick (Technische Universität Braunschweig).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 11:30-12:20

Isaac Newton Institute Seminar Series

Minimal models of symplectic quotient singularities

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserUlrich Thiel (University of Sydney).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classifying finite linear groups in prime degree

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDane Flannery (National University of Ireland Galway).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 14:45-15:35

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Quasi-PDFs as observables

UserLuigi del Debbio (Edinburgh).

HouseMR19 (Potter Room, Pavilion B), CMS.

ClockThursday 30 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Invariable generation of finite classical groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserEilidh McKemmie (University of Southern California).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 16:05-16:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing normalisers of highly intransitive permutation groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMun See Chang (University of St Andrews).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 16:35-17:05

Isaac Newton Institute Seminar Series

Growth of class numbers of unipotent groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserTobias Rossmann (National University of Ireland Galway).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classifying Isomorphism Classes of Algebraic Groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserJay Taylor (University of Southern California).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Backtrack Search in Permutation Groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserChristopher Jefferson (University of St Andrews).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 11:30-12:20

DAMTP Friday GR Seminar

Signatures of Modified Gravity in Black Hole Quasinormal Modes

UserOliver Tattersall (University of Oxford).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 31 January 2020, 13:00-14:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classical groups, and generating small classical subgroups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserCheryl Praeger (University of Western Australia).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing with conjugacy classes in classical groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMartin Liebeck (Imperial College London; Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 14:45-15:35

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variations on Gehring’s lemma

UserOlli Saari (Univ. of Bonn).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 February 2020, 15:00-16:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Twisted orbital integrals and irreducible components of affine Deligne-Lusztig varieties

UserRong Zhou (Imperial College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:30-15:30

Cavendish HEP Seminars

Overview of ATLAS jet measurements

UserJennifer Roloff (BNL).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 04 February 2020, 16:00-17:00

Mathematical Physics Seminar

Conformal geodesics, gravitational instantons, and integrability.

UserMaciej Dunajski (DAMTP).

HouseMR11.

ClockTuesday 04 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserUlrike Rieß, ETH Zürich.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonant spaces for volume preserving Anosov flows

UserGabriel Paternain, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Biset functors for categories

UserPeter Webb (Minnesota).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:30-17:30

Theory of Condensed Matter

Emergent Black Hole Dynamics in Critical Floquet Systems

UserProf. Dr. Titus Neupert, University of Zurich.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 06 February 2020, 14:15-15:15

Surfaces, Microstructure and Fracture Group

Title to be confirmed

UserChris Edgcombe, Thin Film Magnetism Group, The Cavendish Laboratory.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 06 February 2020, 16:00-17:00

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Title to be confirmed

UserWard Haddadin (University of Cambridge).

HouseVenue to be confirmed.

ClockThursday 06 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserPeter Cameron (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 07 February 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserChengchun Shi, London School of Economics.

HouseMR12.

ClockFriday 07 February 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserMartin Van Beek, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 15:00-16:00

Probability

Title to be confirmed

UserSunil Chhita (Durham).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:00-15:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:00-15:00

Category Theory Seminar

D-ultrafilter monads

UserLurdes Sousa (CMUC, University of Coimbra & IP Viseu).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserTakamichi Sano (Osaka City University).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

Skyrmions from monopoles and calorons

UserJosh Cork (Lancaster).

HouseMR11.

ClockTuesday 11 February 2020, 16:00-17:00

Cavendish HEP Seminars

TBC

UserGiulio Falcioni (University of Edinburgh).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 11 February 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry of the double ramification cycle

UserDavid Holmes, Leiden University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:15-15:15

Theory - Chemistry Research Interest Group

Quantum topological effects in the transport properties of ionic conductors

UserProfessor Stefano Baroni, SISSA — Scuola Internazionale Superiore di Sudi Avanzati, Trieste.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Pfizer Lecture Theatre.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Recent progress on the Fried conjecture

UserViet Dang, Lyon.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations and subgroups of SL(4), with applications to physics

UserRobert Wilson (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:30-17:30

Theory of Condensed Matter

Topology by non-unitary quantum dynamics

User Prof. Dr. Jan Carl Budich, TU Dresden .

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 13 February 2020, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Title to be confirmed

UserShoham Letzter (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 13 February 2020, 14:30-15:30

Surfaces, Microstructure and Fracture Group

Modelling energy dissipation at surfaces

UserJörg Meyer, Department of Theoretical Chemistry, University of Leiden, The Netherlands.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 13 February 2020, 16:00-17:00

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Title to be confirmed

UserPedro Schwaller (Mainz).

HouseMR19 (Potter Room, Pavilion B), CMS.

ClockThursday 13 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserWilliam Barker (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 14 February 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserSergios Agapiou, University of Cyprus.

HouseMR12.

ClockFriday 14 February 2020, 14:00-15:00

Biological and Biomedical Physics

Mitochondria and Cancer: Metabolites and Beyond

UserChristian Frezza, University of Cambridge.

HouseRyle Seminar (Rutherford 930).

ClockFriday 14 February 2020, 16:00-17:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Title to be confirmed

UserAlexander Strohmaier (Univ. of Leeds).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 17 February 2020, 15:00-16:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 February 2020, 13:30-15:00

Probability

The optimal matching problem

UserMartin Huesmann.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserAlina Ostafe (The University of New South Wales).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:30-15:30

Cavendish HEP Seminars

CMS HGCal upgrade

UserSamuel Webb (Imperial College London).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 18 February 2020, 16:00-17:00

Discrete Analysis Seminar

On the size of subsets of F_p^n without p distinct elements summing to zero

UserLisa Sauermann (Stanford University).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 19 February 2020, 13:45-14:45

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserElizabeth Gasparim, Antogafasta.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

An arithmetic count of rational plane curves

UserKirsten Wickelgren, Duke.

HouseMR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserDavid Benson (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:30-17:30

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserDr Laura Ratcliff, Imperial College London.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 20 February 2020, 14:15-15:15

Combinatorics Seminar

Hamilton cycles in highly symmetric graphs

UserTorsten Mutze (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 20 February 2020, 14:30-15:30

Surfaces, Microstructure and Fracture Group

Title to be confirmed

UserPeter Newton, Thin Film Magnetism Group, The Cavendish Laboratory.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 20 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Impact of multiple modes on the black-hole superradiant instability

UserGiuseppe Ficarra (King's College London).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 21 February 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserVanessa Didelez, University of Bremen.

HouseMR12.

ClockFriday 21 February 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserHaiping Yang, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 15:00-16:00

Biological and Biomedical Physics

TBC

UserJacob Scott, Case Western Reserve University and Cleveland Clinic.

House Small Lecture Theatre, Cavendish Laboratory, J.J. Thomson Avenue.

ClockFriday 21 February 2020, 16:00-17:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserAmarjit Budhiraja (UNC Chapel Hill).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 25 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 25 February 2020, 14:30-15:30

Cavendish HEP Seminars

Searches for dark matter with the ATLAS detector

UserPhillip Gadow (Max-Planck-Institut fur Physik).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 25 February 2020, 16:00-17:00

Biological Chemistry Research Interest Group

Title to be confirmed

UserDr Matthew Powner, University College London.

HouseWolfson Lecture Theatre.

ClockTuesday 25 February 2020, 16:00-17:00

Mathematical Physics Seminar

TBA

User Tzany Kokalova Wheldon (Birmingham).

HouseMR11.

ClockTuesday 25 February 2020, 16:00-17:00

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Dario Alfè, University College London.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 27 February 2020, 14:15-15:15

Surfaces, Microstructure and Fracture Group

Highways and byways in the history of high rate mechanical testing

UserStephen Walley, PCS Fracture and Shock Physics Group, Cavendish Laboratory.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 27 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserJakub Supeł (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 28 February 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserKate Tilling, University of Bristol.

HouseMR12.

ClockFriday 28 February 2020, 14:00-15:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 03 March 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserChristian Webb (Aalto, Finland).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserDjordjo Milovic (University College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

Random surfaces and Liouville quantum gravity

UserEwain Gwynne (DPMMS).

HouseMR11.

ClockTuesday 03 March 2020, 16:00-17:00

Cavendish HEP Seminars

Search for new physics with kaons at NA62 and beyond

UserProf. Cristina Lazzeroni (University of Birmingham).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 03 March 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserPatrick Popescu-Pampu (Lille).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Title to be confirmed

UserPeter Lambert-Cole, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserPham Tiep (Rutgers).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:30-17:30

Combinatorics Seminar

Title to be confirmed

UserChaim Even-Zohar (Turing Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 05 March 2020, 14:30-15:30

Surfaces, Microstructure and Fracture Group

Title to be confirmed

UserMike O'Donnell, PCS Fracture and Shock Physics Group, Cavendish Laboratory.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 05 March 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserMichalis Agathos (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 06 March 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserYi Yu, University of Warwick.

HouseMR12.

ClockFriday 06 March 2020, 15:00-16:00

Fluid Mechanics (DAMTP)

Free Surface Nanoflows

UserJames Sprittles, University of Warwick .

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockFriday 06 March 2020, 16:00-17:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 March 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserDaniel Kious (Bath).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserMatteo Tamiozzo (Imperial College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

The Double Copy of a Point Charge

UserRicardo Monteiro (Queen Mary).

HouseMR11.

ClockTuesday 10 March 2020, 16:00-17:00

Cavendish HEP Seminars

TBC

UserRaquel Gomez (Durham).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 10 March 2020, 16:00-17:00

Cavendish HEP Seminars

TBC

UserRaquel Gomez (Durham).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 10 March 2020, 16:00-17:00

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Stefano Sanvito, Trinity College Dublin.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 12 March 2020, 14:15-15:15

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserZoe Wyatt (University of Edinburgh).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 13 March 2020, 13:00-14:00

Biological Chemistry Research Interest Group

Title to be confirmed

UserProfessor Nigel Scrutton, The University of Manchester.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Wolfson Lecture Theatre.

ClockWednesday 25 March 2020, 16:00-17:00

Chemistry Departmental-wide lectures

Title to be confirmed

UserProfessor Nigel Scrutton, The University of Manchester.

HouseWolfson Lecture Theatre.

ClockWednesday 25 March 2020, 16:00-17:00

Seminars on Quantitative Biology @ CRUK Cambridge Institute

Title to be confirmed

UserProfessor Valentina Boeva from Institute for Machine Learning in Zurich.

HouseCRUK CI Lecture Theatre (Room 001).

ClockMonday 30 March 2020, 13:00-14:00

Theory - Chemistry Research Interest Group

Title to be confirmed

UserProfessor Zlatko Bačić, New York University.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Unilever lecture theatre.

ClockWednesday 22 April 2020, 14:15-15:15

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Karyn Le Hur, Centre de Physique Theorique, Ecole Polytechnique, CNRS .

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 23 April 2020, 14:15-15:15

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserSergio Hernandez Cuenca (UCSB).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 24 April 2020, 13:00-14:00

Cavendish HEP Seminars

DUNE - Precision Neutrino Physics of the Future

UserProf. Alfons Weber (University of Oxford).

HouseRyle Seminar Room (Rutherford 930) .

ClockTuesday 28 April 2020, 16:00-17:00

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Klemens Hammerer, Leibniz University Hannover.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 30 April 2020, 14:15-15:15

Mordell Lectures

Title to be confirmed

UserLaure Saint-Raymond, ENS Lyon.

HouseMR2, CMS.

ClockMonday 04 May 2020, 16:00-17:00

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Mark van Schilfgaarde, King's College London.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 07 May 2020, 14:15-15:15

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Title to be confirmed

UserAllègre Hadida, Judge Business School.

HouseVenue to be confirmed.

ClockThursday 07 May 2020, 19:15-21:30

Theory - Chemistry Research Interest Group

Title to be confirmed

UserProfessor Martin Head-Gordon, UC Berkeley.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Unilever lecture theatre.

ClockWednesday 13 May 2020, 14:15-15:15

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserDr. Marco Schiro, Institut de Physique Theorique, CEA-Saclay.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 14 May 2020, 14:15-15:15

Theory - Chemistry Research Interest Group

Title to be confirmed

UserDr Nicholas Blunt, University of Cambridge.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Unilever lecture theatre.

ClockWednesday 20 May 2020, 14:15-15:15

Theory - Chemistry Research Interest Group

Title to be confirmed

UserProfessor Christoph Dellago, University of Vienna.

HouseDepartment of Chemistry, Cambridge, Unilever lecture theatre.

ClockWednesday 27 May 2020, 14:15-15:15

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Marzena Szymanska, UCL.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 04 June 2020, 14:15-15:15

Biological and Biomedical Physics

TBA

UserPatrick Forterre, Pasteur Institute.

House Small Lecture Theatre, Cavendish Laboratory, J.J. Thomson Avenue.

ClockFriday 05 June 2020, 16:00-17:00

Theory of Condensed Matter

Title to be confirmed

UserProf. Matthew Foulkes, Imperial College London.

HouseTCM Seminar Room, Cavendish Laboratory.

ClockThursday 11 June 2020, 14:15-15:15

Peter Whittle Lecture

Title to be confirmed

UserRob Nowak (U. Wisconsin.

HouseCentre for Mathematical Sciences MR2.

ClockThursday 15 October 2020, 17:00-18:00

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2020 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity