University of Cambridge > Talks.cam > All CMS events

All CMS events

Add to your list(s) Send you e-mail reminders Further detail
Subscribe using ical/vcal (Help)

All events at the Centre for Mathematical Sciences. This list is used as a source for events displayed on the DAMTP website at http://www.damtp.cam.ac.uk/.

What lists provides data to what service

Tell a friend about this list:

If you have a question about this list, please contact: Chris Mortimer; John Sutton; D. Finucane; Julie Bazin; Eva Myers; Owen Dunn; Alex Boggis; Dr. Frank Lee; Deryck Thake; Kyle Hawthorne; mh332. If you have a question about a specific talk, click on that talk to find its organiser.

206 upcoming talks and 18765 talks in the archive: show first 500.

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Incoherence and virtual fibering of free-by-free groups.

UserRobert Kropholler (Tufts University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 13:45-14:45

Statistics

Optimal Transport: Fast Probabilistic Approximation with Exact Solvers

UserYoav Zemel, University of Cambridge.

HouseMR12.

ClockFriday 24 January 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Finite primitive groups

UserBen Stratford, University of Warwick .

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 24 January 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

The boundary rigidity problem

UserJan Bohr (University of Cambridge).

HouseMR13.

ClockFriday 24 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing Green functions in small characteristics

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMeinolf Josef Geck (Universität Stuttgart).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructing subgroups of exceptional algebraic groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDavid Craven (University of Birmingham).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 11:30-12:20

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Information and Panel Discussion 27th Jan 2020

UserProf. Jacob Rasmussen & CMP Students from 2019.

HouseMR3.

ClockMonday 27 January 2020, 13:00-14:15

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructive recognition of matrix groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserHeiko Dietrich (Monash University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Base sizes of permutation groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserJoanna Fawcett (Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 14:45-15:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Gamma functions, monodromy and Apéry constants

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserMasha Vlasenko (Polish Academy of Sciences).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 15:00-16:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Base sizes for permutation groups: an encore

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMelissa Lee (Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 16:05-16:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Connections between Group related Databases in GAP

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserThomas Breuer (RWTH Aachen University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockMonday 27 January 2020, 16:40-17:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Musing on implementing semigroup representation theory and software integration

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserNicolas Thiery (Université Paris Saclay).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing Brauer character tables of groups of Lie type in defining characteristic

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserFrank Lübeck (RWTH Aachen University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

An algorithm to construct dihedral axial algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMadeleine Whybrow (Univerza na Primorskem).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 11:30-12:20

Causal Inference Reading Group

TBC

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 28 January 2020, 13:30-15:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

The 5-modular Character Table of the Lyons Group

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserKlaus Lux (University of Arizona).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 13:45-14:35

Probability

Title to be confirmed

UserPablo Shmerkin (Buenos Aires).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Distribution of Hecke eigenvalues

UserJasmin Matz (University of Copenhagen).

HouseMR13.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:30-15:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Between the sheets: rigid nilpotent elements in modular Lie algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDavid Stewart (University of Newcastle upon Tyne).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 14:45-15:35

Mathematical Physics Seminar

Surface charges for gravity in tetrad variables: some surprises explained

UserSimone Speziale (Marseille).

HouseMR11.

ClockTuesday 28 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

10 years of meataxe development.

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserRichard Parker (None / Other).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockTuesday 28 January 2020, 16:05-16:55

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computational methods for exceptional groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAdam Thomas (University of Warwick).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Constructing Ordinary Representations of Finite Groups via Extension

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAllan Steel (University of Sydney).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Real forms of complex embeddings of maximal reductive Lie algebras in semisimple Lie algebras

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserWillem de Graaf (University of Trento).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 11:30-12:20

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 29th January 2020

UserExternal: Riverlane, BP, Iconal Technology, Dept. of Physiology, GSK..

HouseMR3.

ClockWednesday 29 January 2020, 13:00-14:15

Algebraic Geometry Seminar

Exterior algebras and local mirror symmetry

UserJack Smith, University of Cambridge.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 29 January 2020, 14:15-15:15

Isaac Newton Institute Seminar Series

Rothschild Lecture: Elliptic curves associated to two-loop graphs (Feynman diagrams)

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserSpencer Bloch (University of Chicago).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockWednesday 29 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Chevalley’s Theorem on constructible images made constructive

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMohamed Barakat (Universität Siegen).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Towards a nonsolvable Quotient Algorithm

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserAlexander Hulpke (Colorado State University).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Rational and p-local motivic homotopy theory

KAH - K-theory, algebraic cycles and motivic homotopy theory

UserGabriela Guzman (Universität Duisburg-Essen).

HouseSeminar Room 2, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 11:15-12:15

Isaac Newton Institute Seminar Series

Conjugacy problems in GL(n,Z)

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserBettina Eick (Technische Universität Braunschweig).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 11:30-12:20

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserLuis Fernando Alday (Oxford).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 30 January 2020, 13:00-14:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Minimal models of symplectic quotient singularities

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserUlrich Thiel (University of Sydney).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 13:45-14:35

Combinatorics Seminar

Inequalities on projected volumes

UserZarko Randelovic (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 30 January 2020, 14:30-15:30

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classifying finite linear groups in prime degree

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserDane Flannery (National University of Ireland Galway).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 14:45-15:35

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Quasi-PDFs as observables

UserLuigi del Debbio (Edinburgh).

HouseMR19 (Potter Room, Pavilion B), CMS.

ClockThursday 30 January 2020, 16:00-17:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Invariable generation of finite classical groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserEilidh McKemmie (University of Southern California).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 16:05-16:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing normalisers of highly intransitive permutation groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMun See Chang (University of St Andrews).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockThursday 30 January 2020, 16:35-17:05

Isaac Newton Institute Seminar Series

Growth of class numbers of unipotent groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserTobias Rossmann (National University of Ireland Galway).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 09:10-10:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classifying Isomorphism Classes of Algebraic Groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserJay Taylor (University of Southern California).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 10:10-11:00

Isaac Newton Institute Seminar Series

Backtrack Search in Permutation Groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserChristopher Jefferson (University of St Andrews).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 11:30-12:20

DAMTP Friday GR Seminar

Signatures of Modified Gravity in Black Hole Quasinormal Modes

UserOliver Tattersall (University of Oxford).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 31 January 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserSimon Machado (University of Cambridge).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 31 January 2020, 13:45-14:45

Isaac Newton Institute Seminar Series

Classical groups, and generating small classical subgroups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserCheryl Praeger (University of Western Australia).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 13:45-14:35

Isaac Newton Institute Seminar Series

Computing with conjugacy classes in classical groups

GRAW02 - Computational and algorithmic methods

UserMartin Liebeck (Imperial College London; Imperial College London).

HouseSeminar Room 1, Newton Institute.

ClockFriday 31 January 2020, 14:45-15:35

Cosmology Lunch

Title to be confirmed

UserLuca Visinelli .

HouseCMS, Pav. B, CTC Common Room (B1.19) [Potter Room].

ClockMonday 03 February 2020, 13:00-14:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 3rd February 2020

UserExternal: Symmetry Investments, Goldman Group EMBL-EBI, GSK..

HouseMR3.

ClockMonday 03 February 2020, 13:00-14:15

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Variations on Gehring’s lemma

UserOlli Saari (Univ. of Bonn).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 03 February 2020, 15:00-16:00

Pure Mathematics Colloquium

K3 surfaces versus cubics

UserDaniel Huybrechts, Bonn.

HouseMR3.

ClockMonday 03 February 2020, 16:00-17:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Twisted orbital integrals and irreducible components of affine Deligne-Lusztig varieties

UserRong Zhou (Imperial College London).

HouseMR13.

ClockTuesday 04 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

Conformal geodesics, gravitational instantons, and integrability.

UserMaciej Dunajski (DAMTP).

HouseMR11.

ClockTuesday 04 February 2020, 16:00-17:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 5th February 2020

UserExternal: Centrica Energy Marketing and Trading, The Met Office, GSK Biostatistics, Data Computational Sciences, CRUK CI..

HouseMR3.

ClockWednesday 05 February 2020, 13:00-14:15

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserUlrike Rieß, ETH Zürich.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Resonant spaces for volume preserving Anosov flows

UserGabriel Paternain, Cambridge.

HouseMR13.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Biset functors for categories

UserPeter Webb (Minnesota).

HouseMR12.

ClockWednesday 05 February 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserAlberto Zaffaroni (Milano-Bicocca/INFN).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 06 February 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Graphs with forbidden induced subgraphs

UserAlex Scott (University of Oxford).

HouseMR12.

ClockThursday 06 February 2020, 14:30-15:30

HEP phenomenology joint Cavendish-DAMTP seminar

Title to be confirmed

UserWard Haddadin (University of Cambridge).

HouseVenue to be confirmed.

ClockThursday 06 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserPeter Cameron (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 07 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserAlina Vdovina (Newcastle University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 13:45-14:45

Statistics

On Statistical Learning for Individualized Decision Making with Complex Data

UserChengchun Shi, London School of Economics.

HouseMR12.

ClockFriday 07 February 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserMartin Van Beek, University of Birmingham.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 07 February 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserMatteo Barucco (Warwick).

HouseMR13.

ClockFriday 07 February 2020, 16:00-17:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 10th February 2020

UserExternal: Dept. of Georgraphy, Dept. of Veterinary Medicine, Engineering Department, Dreams-ai, Cantab Capital Partners..

HouseMR3.

ClockMonday 10 February 2020, 13:00-14:15

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserDr. Jerome Neufeld (DAMTP, Cambridge).

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 11 February 2020, 13:00-14:00

Probability

Title to be confirmed

UserSunil Chhita (Durham).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:00-15:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR11, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:00-15:00

Category Theory Seminar

D-ultrafilter monads

UserLurdes Sousa (CMUC, University of Coimbra & IP Viseu).

HouseMR4, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:15-15:15

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserTakamichi Sano (Osaka City University).

HouseMR13.

ClockTuesday 11 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

Skyrmions from monopoles and calorons

UserJosh Cork (Lancaster).

HouseMR11.

ClockTuesday 11 February 2020, 16:00-17:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 12th February 2020

UserExternal: AIG, Investments AI, GSK, MRC Laboratory of Molecular Biology..

HouseMR3.

ClockWednesday 12 February 2020, 13:00-14:15

CCIMI Seminars

Title to be confirmed

UserAdrien Taylor (INRIA Paris).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

Geometry of the double ramification cycle

UserDavid Holmes, Leiden University.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Recent progress on the Fried conjecture

UserViet Dang, Lyon.

HouseMR13.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Representations and subgroups of SL(4), with applications to physics

UserRobert Wilson (Queen Mary UL).

HouseMR12.

ClockWednesday 12 February 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserTadashi Okazaki (Perimeter).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 13 February 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Title to be confirmed

UserShoham Letzter (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 13 February 2020, 14:30-15:30

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserWilliam Barker (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 14 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserNathan Dunfield (University of Illinois).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 14 February 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserSergios Agapiou, University of Cyprus.

HouseMR12.

ClockFriday 14 February 2020, 14:00-15:00

Lattice field theory informal seminars

Title to be confirmed

UserFernando Romero López (Universidad de Valencia).

HousePotter Room (MR19, B1.19), Pavilion B, CMS.

ClockFriday 14 February 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserIsmael Sierra.

HouseMR13.

ClockFriday 14 February 2020, 16:00-17:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 17th February 2020

UserExternal: ApexE3, Health Data Insight (HDI), Department of Engineering..

HouseMR3.

ClockMonday 17 February 2020, 13:00-14:15

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Walter Dehnen (University of Leicester).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 17 February 2020, 14:00-15:00

Geometric Analysis and Partial Differential Equations seminar

Title to be confirmed

UserAlexander Strohmaier (Univ. of Leeds).

HouseCMS, MR13.

ClockMonday 17 February 2020, 15:00-16:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Title to be confirmed

UserRajesh Singh, DAMTP.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 18 February 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 18 February 2020, 13:30-15:00

Probability

The optimal matching problem

UserMartin Huesmann.

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserAlina Ostafe (The University of New South Wales).

HouseMR13.

ClockTuesday 18 February 2020, 14:30-15:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Title to be confirmed

Industrial seminar

UserKeith Briggs, BT.

HouseMR5.

ClockTuesday 18 February 2020, 16:00-17:00

Cambridge Mathematics Placements (CMP) Seminars 2020

CMP: Lunchtime Seminar 19th February 2020

UserExternal: Cambridge Clinical Trials Unit, Integral Business Support Ltd trading as British Isles DBT Training, National Physical Laboratory. .

HouseMR3.

ClockWednesday 19 February 2020, 13:00-14:15

Discrete Analysis Seminar

On the size of subsets of F_p^n without p distinct elements summing to zero

UserLisa Sauermann (Stanford University).

HouseMR4, CMS.

ClockWednesday 19 February 2020, 13:45-14:45

CCIMI Seminars

Title to be confirmed

UserQingyuan Zhao (Statistical Laboratory).

HouseMR11 Centre for Mathematical Sciences.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:00-15:00

Algebraic Geometry Seminar

The KKP conjecture for minimal adjoint orbits

UserElizabeth Gasparim, Antogafasta.

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

An arithmetic count of rational plane curves

UserKirsten Wickelgren, Duke.

HouseMR13.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserDavid Benson (Aberdeen).

HouseMR12.

ClockWednesday 19 February 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserDavid Stefanyszyn (DAMTP).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 20 February 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Hamilton cycles in highly symmetric graphs

UserTorsten Mutze (University of Warwick).

HouseMR12.

ClockThursday 20 February 2020, 14:30-15:30

DAMTP Friday GR Seminar

Impact of multiple modes on the black-hole superradiant instability

UserGiuseppe Ficarra (King's College London).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 21 February 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserColva Roney-Dougal (University of St Andrews).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserVanessa Didelez, University of Bremen.

HouseMR12.

ClockFriday 21 February 2020, 14:00-15:00

Junior Algebra/Logic/Number Theory seminar

Title to be confirmed

UserHaiping Yang, Imperial College London.

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 21 February 2020, 15:00-16:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserKai Hugtenburg (Edinburgh).

HouseMR13.

ClockFriday 21 February 2020, 16:00-17:00

Geophysical and Environmental Processes

How mixed is the ocean mixed layer?

UserNeeraja Bhamidipati, BP Institute, University of Cambridge.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 24 February 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Jorge Peñarrubia (University of Edinburgh).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 24 February 2020, 14:00-15:00

Pure Mathematics Colloquium

Distance sets: the problems of Erdös and Falconer

UserPablo Shmerkin, Buenos Aires.

HouseMR3.

ClockMonday 24 February 2020, 16:00-17:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserDr. Hongping Deng (DAMTP, Cambridge).

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:00-14:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Phases of passive and active matter in two dimensions

UserLeticia Cugliandolo, LPTHE Sorbonne-Jussieu.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 25 February 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserAmarjit Budhiraja (UNC Chapel Hill).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 25 February 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR13.

ClockTuesday 25 February 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

TBA

User Tzany Kokalova Wheldon (Birmingham).

HouseMR11.

ClockTuesday 25 February 2020, 16:00-17:00

Applied and Computational Analysis

Evidence for finite dissipation during vortex reconnection

UserRober Kerr, University of Warwick.

HouseMR 14.

ClockThursday 27 February 2020, 15:00-16:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserJakub Supeł (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 28 February 2020, 13:00-14:00

Statistics

Title to be confirmed

UserKate Tilling, University of Bristol.

HouseMR12.

ClockFriday 28 February 2020, 14:00-15:00

Junior Geometry Seminar

tbc

UserAngela Wu (University College London).

HouseMR13.

ClockFriday 28 February 2020, 16:00-17:00

Worms and Bugs

Title to be confirmed

UserHelena Stage, Manchester.

HouseMeeting room 15, Centre for Mathematical Sciences.

ClockFriday 28 February 2020, 16:00-17:00

Cosmology Lunch

Title to be confirmed

UserGianmassio Tassinato.

HouseCMS, Pav. B, CTC Common Room (B1.19) [Potter Room].

ClockMonday 02 March 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Isabelle Baraffe (Exeter).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 02 March 2020, 14:00-15:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Title to be confirmed

UserJules Guioth, DAMTP.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 03 March 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 03 March 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserChristian Webb (Aalto, Finland).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserDjordjo Milovic (University College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 03 March 2020, 14:30-15:30

Cambridge Centre for Analysis talks

Title to be confirmed

Industrial seminar

UserElena Furlan, Aviva.

HouseMR5.

ClockTuesday 03 March 2020, 16:00-17:00

Mathematical Physics Seminar

Random surfaces and Liouville quantum gravity

UserEwain Gwynne (DPMMS).

HouseMR11.

ClockTuesday 03 March 2020, 16:00-17:00

Algebraic Geometry Seminar

Title to be confirmed

UserPatrick Popescu-Pampu (Lille).

HouseCMS MR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 14:15-15:15

Differential Geometry and Topology Seminar

Trisections and the Thom conjecture

UserPeter Lambert-Cole, MPI Bonn.

HouseMR13.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:00-17:00

Algebra and Representation Theory Seminar

Title to be confirmed

UserPham Tiep (Rutgers).

HouseMR12.

ClockWednesday 04 March 2020, 16:30-17:30

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserJoão Penedones (EPFL).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 05 March 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Title to be confirmed

UserChaim Even-Zohar (Turing Institute).

HouseMR12.

ClockThursday 05 March 2020, 14:30-15:30

Applied and Computational Analysis

Deep Dictionary Learning Approaches for Image Super-Resolution

UserPier Luigi Dragotti (Imperial College London).

HouseMR 14.

ClockThursday 05 March 2020, 15:00-16:00

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserMichalis Agathos (University of Cambridge).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 06 March 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Amenable groups and Noetherian group rings

UserPeter Kropholler (University of Southampton).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 06 March 2020, 13:45-14:45

Statistics

Title to be confirmed

UserYi Yu, University of Warwick.

HouseMR12.

ClockFriday 06 March 2020, 15:00-16:00

Worms and Bugs

Title to be confirmed

UserConni Ciavarella, Imperial.

HouseMeeting room 15, Centre for Mathematical Sciences.

ClockFriday 06 March 2020, 16:00-17:00

Fluid Mechanics (DAMTP)

Free Surface Nanoflows

UserJames Sprittles, University of Warwick .

HouseMR2, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockFriday 06 March 2020, 16:00-17:00

Geophysical and Environmental Processes

Hydrological networks and flow of the Greenland ice sheet

UserPoul Christoffersen, Scott Polar Research Institute, University of Cambridge.

HouseMR5, Centre for Mathematical Sciences.

ClockMonday 09 March 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserProf. Vladislav Sidorenko (Keldysh Institute, Moscow).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 09 March 2020, 14:00-15:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserProf. Yoram Lithwick (Northwestern).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 10 March 2020, 13:00-14:00

Causal Inference Reading Group

Title to be confirmed

UserSpeaker to be confirmed.

HouseMR21, Centre for Mathematical Sciences.

ClockTuesday 10 March 2020, 13:30-15:00

Probability

Title to be confirmed

UserDaniel Kious (Bath).

HouseMR12, CMS, Wilberforce Road, Cambridge, CB3 0WB.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:00-15:00

Number Theory Seminar

Title to be confirmed

UserMatteo Tamiozzo (Imperial College London).

HouseMR12.

ClockTuesday 10 March 2020, 14:30-15:30

Mathematical Physics Seminar

The Double Copy of a Point Charge

UserRicardo Monteiro (Queen Mary).

HouseMR11.

ClockTuesday 10 March 2020, 16:00-17:00

DAMTP Astro Mondays

Evidence for nanoflares?

NOTE UNUSUAL DAY (WEDNESDAY) AND PLACE (MR15)

UserProf. Peter Cargill (St. Andrew's).

HouseMR15, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge..

ClockWednesday 11 March 2020, 14:00-15:00

Quantum Fields and Strings Seminars

Title to be confirmed

UserTarek Anous (Amsterdam).

HousePotter Room (first floor, Pav. B).

ClockThursday 12 March 2020, 13:00-14:00

Combinatorics Seminar

Title to be confirmed

UserMatthew Wales (University of Cambridge).

HouseMR12.

ClockThursday 12 March 2020, 14:30-15:30

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserZoe Wyatt (University of Edinburgh).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 13 March 2020, 13:00-14:00

Geometric Group Theory (GGT) Seminar

Title to be confirmed

UserBram Petri (Sorbonne University).

HouseCMS, MR13.

ClockFriday 13 March 2020, 13:45-14:45

DAMTP Friday GR Seminar

Title to be confirmed

UserSergio Hernandez Cuenca (UCSB).

HousePavilion B Potter Room (B1.19).

ClockFriday 24 April 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Mondays

Title to be confirmed

UserDr. Min-Kai Lin (ASIAA, Taipei).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockMonday 27 April 2020, 14:00-15:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserProf. Geoffroy Lesur (IPAG, Grenoble).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 28 April 2020, 13:00-14:00

Mordell Lectures

Title to be confirmed

UserLaure Saint-Raymond, ENS Lyon.

HouseMR2, CMS.

ClockMonday 04 May 2020, 16:00-17:00

Cambridge Statistics Discussion Group (CSDG)

Title to be confirmed

UserAllègre Hadida, Judge Business School.

HouseVenue to be confirmed.

ClockThursday 07 May 2020, 19:15-21:30

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserDr. Henrik Latter (DAMTP, Cambridge).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 12 May 2020, 13:00-14:00

DAMTP Statistical Physics and Soft Matter Seminar

Title to be confirmed

UserFrederic van Wijland, Sorbonne-Jussieu.

HouseMR11, CMS.

ClockTuesday 02 June 2020, 13:00-14:00

DAMTP Astro Lunch

Title to be confirmed

UserRemy Larue (DAMTP, Cambridge).

HouseMR14, Centre for Mathematical Sciences, Wilberforce Road, Cambridge.

ClockTuesday 09 June 2020, 13:00-14:00

Peter Whittle Lecture

Title to be confirmed

UserRob Nowak (U. Wisconsin.

HouseCentre for Mathematical Sciences MR2.

ClockThursday 15 October 2020, 17:00-18:00

Please see above for contact details for this list.

 

© 2006-2020 Talks.cam, University of Cambridge. Contact Us | Help and Documentation | Privacy and Publicity